Pardubický kraj dobře načasovaným nákupem snížil náklady na energie…

Pardubice – Pardubický kraj nakoupil 148 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu a 71 tisíc MWh elektřiny na roky 2020 a 2021 na Českomoravské komoditní burze Kladno. Kraj využil toho, že ceny energií klesly, a snížil náklady krajského úřadu a svých organizací na příští dva roky o 11 procent. Ve finančním vyjádření to znamená úsporu 20 a půl milionu korun.

„Po loňském dramatickém růstu ceny elektřiny až k hranici 1700 korun za megawatthodinu a plynu nad 700 korun za megawatthodinu nás dohodce na kladenské komoditní burze informoval o aktuálním poklesu cen. Nebylo na co čekat, zemní plyn jsme nakoupili za jednotkovou cenu 540 korun, resp. 518 korun u velkoodběru, elektřinu v nízkém napětí pod úrovní 1360 korun a ve vysokém napětí za 1325 korun za megawatthodinu. U plynu jsme tím dosáhli úspory proti letošním cenám téměř 13 milionů korun, u elektřiny 6 a tři čtvrtě milionu korun,“ uvedl první náměstek hejtmana Roman Línek.

Z nakoupených energií zlevní nejvíce elektřina v nízkém napětí, kterou kraj bude v příštích dvou letech odebírat za cenu o 17 procent nižší. Cena zemního plynu ve velkoodběru klesne o více než 15 procent, v maloodběru o 12 procent.

Na kladenské komoditní burze si Pardubický kraj zajišťuje dodávky energií od roku 2011 s roční přestávkou v roce 2017, kdy nakoupil na pražské burze PXE. Po vyhodnocení obou trhů, zejména parametrů soutěžního prostředí a kvality služeb dohodce, se následující rok vrátil na energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno. „Snížení nákladů na energie je dobrou zprávou pro všechny krajské organizace. Zbude více prostředků pro jiné kapitoly jejich rozpočtů,“ zhodnotil pozitivní výsledek nákupu energií hejtman Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •