Pardubický Červeňák a Pohádková zahrada se těší na pomoc dobrovolníků

Pardubice – Jaro máme odpradávna spojené s úklidem našich obydlí. Ten potřebuje ale i příroda, která se právě probouzí a láká nás vyrazit ven. Zveme proto všechny její milovníky, kteří chtějí zlepšovat životní prostředí ve svém okolí, na jarní dobrovolnické akce.  

V sobotu 15. dubna 2023 se na pardubickém Červeňáku sejdou dobrovolníci, aby po zimě vyčistili tuto zajímavou přírodní lokalitu od odpadků. Úklid bývalého vojenského újezdu pořádá už potřetí Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) se spolky Pestré Polabí a Trash Hero Hradec Králové. Na rozlehlém území se vždy sesbírá během pár hodin několik tun odpadu. Uleví se zde nejen přírodě, ale místo se zvelebí i pro ty, kdo sem chodí na vycházky či sportovat. Usnadní se tak zároveň další práce na podporu druhové rozmanitosti, jako je sečení zdejších luk, výřezy náletů v bývalém sadu či obnově mokřadů, jež v této lokalitě provádí celoročně právě spolek Pestré Polabí. Akce startuje v 9 hodin na křižovatce cest za mostem Zeleňák. Na dobrovolníky čekají kromě dobrého pocitu z užitečné práce i malá svačinka a drobné odměny. 

O týden později, v neděli 23. dubna 2023 od 9 hodin, dobrovolníci mohou pomoci spolku Šumák, který se v Pardubicích věnuje ekologické výchově a osvětě v oblasti soužití lidí a zvířat a provozuje areál Pohádkové zahrady v sousedství Červeňáku. Zde mají svůj domov týraná a opuštěná zvířata zachráněná z nevyhovujících podmínek chovů či jatek. Těm dobrovolníci na jaro zvelebí jejich příbytky. Budou se natírat a zdobit ohrady, altány, dřevěné domečky, spravovat klece a voliéry.

V dubnu si na Pardubicku a Chrudimsku každoročně připomínáme také Den Země. Dobrovolníky uvítají v rámci oslav tohoto svátku například v obci Podůlšany v sobotu 22. dubna. Organizátoři prvního ročníku této akce potřebují šikovné ruce na pomoc se stavěním stánků, závodem dětských odrážedel, uzavírkou silnice a dalšími aktivitami. Sraz je v 8:30 hodin před obecním pohostinstvím v Podůlšanech (čp. 58) a nebude chybět ani občerstvení. Slavit se bude ten den rovněž se spolkem Zelený dům Chrudim ve Slatiňanech či v úterý 25. dubna přímo v Chrudimi. I tam je vítaná dobrovolnická pomoc s ekovýchovnými soutěžemi pro děti. 

„Informace, kde a jak se zapojit a přihlásit, zjistíte na webu www.dobrokonep.cz, případně na tel. 775 551 412 či e-mailu dobro@konep.cz. Tak si neváhejte dobrovolnictví vyzkoušet. Čeká na vás spousta netradičních zážitků a potěšení z dobrých skutků," zve případné zájemce koordinátorka Dobrovolnického centra KONEP Lucie Křivková.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: ilustrační archiv redakce