Pardubicko dokončilo svoji strategii pro cestovní ruch…

Pardubice – Rok práce na strategickém dokumentu týkajícím se cestovního ruchu mají za sebou jeho aktéři v krajském městě i v oblasti Pardubicko. Vývoj dokumentu logicky významně postihla epidemická situace v posledních dvou letech, kdy právě oblast cestovního ruchu patřila mezi nejvíce zasažené epidemií nemoci COVID-19. O to intenzivnější je podle autorů strategie potřeba přistupovat k tomuto ekonomicky významnému odvětví zodpovědně a koncepčně. A právě takový přístup pro příštích 5 let Strategie rozvoje cestovního ruchu pro Turistickou oblast Pardubicko deklaruje. V prosinci ji schválilo Zastupitelstvo města Pardubic a čerstvě také valná hromada destinační společnosti Pardubicko – Perníkové srdce Čech. 

„Dokument vznikal zhruba jeden rok a na jeho tvorbě se podílelo více než pět desítek osobností působících v oblasti cestovního ruchu. Platný bude do roku 2026 a jednou ze stěžejních věcí v rámci jeho vize bude vybudování jasné a srozumitelné značky Pardubic a Pardubicka na mapě cestovního ruchu," říká ke strategii náměstek primátora Jan Mazuch. „Strategie navazuje na koncepční dokument z minulých let a cílí na celou turistickou oblast, tedy bývalý okres Pardubice. Propojuje atraktivity napříč celou destinací, kterou máme za posledních několik let dobře zasíťovanou. Věříme, že jako město Pardubice potřebujeme s okolím spolupracovat stejně jako okolní obce a správci atraktivit potřebují spolupracovat s námi," doplňuje náměstka Mazucha vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu Martin Karas. 

Magistrát chce také více sledovat ekonomické přínosy cestovního ruchu, strategie se proto na tuto stránku též podrobněji zaměřuje. „Z provedených výzkumů víme, že návštěvníci destinace zde v roce 2019 utratili 2,6 miliardy korun. To je velká suma, která u nás zůstává a naším cílem je, abychom se co nejdříve dostali zpět na tuto úroveň a hned jak nám to situace dovolí, tak ještě výš," říká Martin Karas. 

Destinace v minulosti nepatřila mezi nejnavštěvovanější, intenzívnější propagace a zejména významné investice do infrastruktury, ke kterým ve městě i v jeho okolí dochází, by měly situaci podstatně zlepšit. „Ve srovnání s jinými destinacemi u nás v minulosti chyběla atraktivita, která by patřila mezi ty navštěvovanější v republice. Současné investice jsou ale takového rázu, že se již musí pozitivně projevit. Z těch zásadních bych zmínil Automatické mlýny, Památník Zámeček, rekonstrukce probíhající na Zámku Pardubice nebo na Kunětické hoře, rekonstrukci nádraží nebo budování nových ubytovacích kapacit," jmenuje Jan Mazuch. Dokument však neopomíjí ani dosavadní nabídku pro turisty, která v destinaci funguje v některých případech již dlouhá desetiletí. Příkladem může být velký důraz na koňskou tematiku, kterou reprezentuje zejména slavná Velká Pardubická nebo třeba Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který byl v roce 2019 připsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Město i oblastní destinační společnost počítají s nárůstem výdajů na propagaci. „Atraktivity, které se zde budují, je nutné umět nabídnout a prodat. V budoucnu tak počítáme s vyššími výdaji na marketing," dodává náměstek Mazuch s tím, že kromě výdajů pamatuje dokument i na příjmovou stránku. Město tak například plánuje začít s výběrem poplatků z pobytu, které doposud v krajském městě vybírány nebyly. 

Celkové náklady na tvorbu dokumentu byly v porovnání s jinými strategiemi minimální. Podstatnou část odpracovali zaměstnanci Magistrátu města, destinační společnosti a Turistického informačního centra. Dokument byl přitom průběžně konzultován s externími odborníky na problematiku marketingu a cestovního ruchu.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic