Pardubické hudební jaro: Orchestr Karla Vlacha & Jitka Zelenková

Pardubice – V neděli 10. dubna v 19 hodin se uskuteční ve Východočeském divadle v Pardubicích koncert Orchestru Karla Vlacha, se kterým vystoupí jako host večera zpěvačka Jitka Zelenková. Tento koncert je důkazem, že festival Pardubické hudební jaro není pouze přehlídkou klasické hudby. Orchestr Karla Vlacha spolu se svými hosty totiž nabídne posluchačům skladby od velikánů jako byli Quincy Jones, Duke Ellington nebo Richard Rodgers a postupně přejde do oblasti české jazzové a populární tvorby 20. století – tu významně ovlivnily hned dvě osobnosti, jejichž významná výročí tento koncert připomene.

Tím prvním je 100. výročí narození významného českého jazzmana Karla Kraugartnera (1922-1982). Ten je často označován za jednoho z nejlepších československých saxofonistů 20. století. Kromě toho působil také jako skladatel jazzové hudby, dirigent a herec. Po vpádu zahraničních vojsk v roce 1968 emigroval do Vídně a později se usídlil v Kolíně nad Rýnem, kde také zemřel. 

Druhým výročím, které bude v rámci koncertu oslaveno, budou 90. narozeniny pardubického rodáka a předního českého hudebního aranžéra, skladatele a dirigenta Vladimíra Popelky. Vladimír Popelka bude koncertu osobně přítomen a organizátoři věří, že koncert bude nejen příjemnou oslavou jeho životního jubilea, ale také připomenutím jeho úspěchů a tvorby. Je například autorem hudby dětského hitu Chytila jsem na pasece žížalu, který v roce 1987 proslavila svojí interpretací Dagmar Patrasová. Uvedeny budou také skladby Krokodýl Jeroným, kterou nazpíval Václav Neckář, dále píseň Jakoby nic, kterou nazpíval Jiří Korn s Helenou Vondráčkovou, či Já vejdu bránou, kterou zpívala Marta Kubišová. Jak je vidět, jeho tvorbu proslavila celá plejáda předních českých zpěváků. Večerem bude provázet moderátor Jiří Vejvoda, který posluchačům jistě odhalí spoustu nečekaných zajímavostí a souvislostí, jak bývá jeho dobrým zvykem a jak ostatně dokázal i při Zahajovacím koncertu festivalu.

Kromě Jitky Zelenkové vystoupí také řada dalších hostů – zpěvačky Alena Průchová, Naďa Wpperová, Lada Soukupová, Zuzana Ďurdinová a zpěvák Václav Dufek. Jitka Zelenková k tomuto koncertu uvedla: „Orchestr Karla Vlacha mě provází téměř od mých pěveckých začátků. S Karlem Vlachem mě pojilo mnohaleté přátelství a jako kapelníka i člověka jsem si ho velmi vážila. Jsem moc ráda, že kapela, kterou založil, dál hraje a nese jeho jméno. Na společné vystoupení se vždycky moc těším!"

Vstupenky lze zakoupit online (pardubickehudebnijaro.cz) a také v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, kde je zdarma k dispozici tištěný katalog festivalových koncertů.

Autor: Andrea Žeravíková
Foto: Lenka Hatasová
Zdroj: Komorní filharmonie Pardubice