Pardubice spojily třídění odpadu s uměním…

Pardubice – Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Cílem projektu je spojit péči o životní prostředí s uměním a vytvořit z pro oko nezajímavých kontejnerů atraktivní součástí městského prostoru.„Nápad propojit tyto dvě věci, třídění odpadu a streetartové umění, považuji za opravdu skvělou myšlenku. Kontejnery se tak stanou součástí veřejného prostoru, uměleckým prvkem, a nikoliv pouze místem, kam lidé odkládají nepotřebné věci," podotýká náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že v Pardubicích byl prototyp designového kontejneru instalován na zkoušku již minulý rok.

Do celorepulibkového projektu jsou zapojena všechna krajská města spolu s Kladnem, přičemž v každém z nich již byl, nebo do konce srpna bude umístěn jeden kontejner s graffiti kresbou. Autoři maleb přitom podobu jednotlivých obrazů vytvořili městům přímo na míru a zobrazili na nich městské dominanty. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny, malby byly následně doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, v něž se kontejnery proměnily.

„Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly. Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí," vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL.

Pardubický kontejner, který se nachází na Dubině v ulici Josefa Janáčka, tak zdobí pro Pardubice typičtí koně a postava žokeje. O grafický návrh podoby kontejneru a zpracování se postaral Nikola Vavrous neboli Khoma, pod jehož vedením skupina výtvarníků složených z Ivana Svárovského (Yvans), Dalibora Krcha (MAX), Michala Filáka (Prorok), Jana Grumla (Slakinglizard), Nelli Plevové (VANELLI) a Ota Vehovského (Phormel) pracuje.

S projektem Umění třídit je navíc spojena také soutěž, která odstartuje 2. září, poté co budou po republice rozmístěny všechny kontejnery. Veřejnost bude moci hlasovat a rozhodnout o tom, který kontejner se stane tím nejoblíbenějším a získat tak pro svou obec cenu v podobě 100 000 korun, které by měly být následně použity na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Více informací o soutěži je k dispozici na webu www.umenitridit.cz.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic