Pardubice si opět připomenou slavného železničáře Jana Pernera…

Pardubice – Pardubice jsou klíčovou dopravní křižovatkou a krajskou metropolí, která za svůj rozvoj vděčí i železnici. Dráhu do Pardubic přivedl před téměř dvěma sty lety projektant a stavitel železnic Ing. Jan Perner. Jeho odkaz si krajské město připomene v den výročí jeho narození, tedy v pátek 7. září.

Právě v pátek 7. září tomu bude 203 let, co se Jan Perner narodil ve středočeských Bratčicích. Studoval v Praze, pracoval v carském Rusku a dotáhl to na vrchního inženýra státních drah v Rakousko-Uhersku. Slavný železničář projektoval mimo jiné i trať z Olomouce do Prahy, kterou trasoval přes úrodné Polabí a Pardubice. „Každý, kdo jel někdy vlakem na trati z Olomouce do Prahy, by si měl uvědomit, jak velký člověk byl Jan Perner. Průkopník železničního stavitelství zanechal v Pardubickém kraji odkaz, který si zaslouží obdiv nejen generací minulých, ale i budoucích,“ komentoval odkaz Jana Pernera hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Památku a odkaz stavitele železnic připomene nezisková Společnost Jana Pernera, z.s. v rámci vzpomínkového aktu na Městských hřbitovech v Pardubicích u hrobky rodiny Pernerových. „Obdivuji všechno to úsilí mnoha lidí a celé Společnosti Jana Pernera, které věnuje udržení památky jedné z nejvýraznějších osobností Pardubice i našeho kraje. Právě práce Jana Pernera umožnila, že jsou dnes Pardubice právem nazývány hlavním městem dopravy,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš.
Vzpomínkový akt se u hrobu Jana Pernera uskuteční ve 13 hodin. O dvě hodiny později se u sochy Jana Pernera před budovou hlavního nádraží uskuteční happening věnovaný nejen vzpomínce na Jana Pernera. V programu vystoupí i mladí nadějní umělci – muzikantka a zpěvačka Petra Pohanková a hudebník z Alabamy Max Andrews.

„Jsem rád, že Pardubice na své osobnosti nezapomínají. Těší mne, že Jana Pernera – ale také Jana Kašpara – můžeme díky iniciativě pardubických patriotů „potkat“ při procházce městech a že i místa jejich posledního odpočinku jsou důstojnou upomínkou na jejich život,“ uvedl primátor města Pardubice Martin Charvát.

 

PROGRAM FESTIVALU ŽELEZNICE / SILNICE 2018 – POCTA JANU PERNEROVI

13:00 hod.     Vzpomínkový akt u hrobu Jana Pernera – Městské hřbitovy, Pardubice

15:00 hod.     Pocta Janu Pernerovi – nám. Jana Pernera, Pardubice

Zdroj: Společnost Jana Pernera, z.s.
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ

  •  
  •