Paní Findejsová se raduje ze života i po překročení stovky…

Svitavsko – Město Bystré  nedaleko Poličky se proslavilo natáčením filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.  Podobné osudy jako hrdinové filmové valašské Kelče měli i mnozí místní obyvatelé, včetně letos stoleté paní Pavlíny Findejsové.  Oslavu jejích kulatých narozenin posunul koronavirus až do červencových dní a jedním z gratulantů byl tento týden i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Obdivuji, jak je paní Findejsová čilá i po operaci zlomené nohy a co všechno si pamatuje. Stále žije ve svém domku, kde se o ní střídavě starají její děti, dnes už v důchodovém věku. Je neuvěřitelné, že stále čte bez brýlí a v době koronavirové  dokonce sledovala nedělní mše na počítači,“ říká Roman Línek.

Findejsovi prožili stejně jako ve filmu nucenou kolektivizaci. Několik z devíti sourozenců komunisté v 50. letech zcela vystěhovali, dalším zabrali polnosti, zvířata, techniku. Paní Pavlína pracovala na statku i v místním podniku Vlněna, cvičila v jednotě Orel a hrála ochotnické divadlo. K tomu se starala i o zbylá zvířata doma. Ve filmu Všichni dobří rodáci jezdí Radoslav Brzobohatý s jejich koňmi a na záběrech, kde orá, jsou ruce a nohy jejího  tatínka. Příběh se tady protnul s realitou.

Stoletá paní Findejsová má tři děti, osm vnuků a 15 pravnuků.  Díky jejich péči nepotřebuje žádné sociální služby. Raduje se ze života mezi svými nejbližšími a u okna s muškáty přijímá návštěvy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •