Památník Zámeček připomene 81. výročí heydrichiády

Pardubice – Památník Zámeček Pardubice vás zve na pietní akt k 81. výročí heydrichiády na Pardubicku, který se uskuteční 3. června od 13:00. Mezi potvrzenými hosty jsou první místopředsedkyně poslanecké sněmovny, paní Věra Kovářová, a primátor statutárního města Pardubice, pan Jan Nadrchal.

Program pietního aktu zahrnuje kladení věnců a květinových darů, proslovy vážených hostů a vystoupení houslového dua LuciaZuza. Po ukončení oficiální části PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. představí svoji novou publikaci Děs dýchl do tváře, ve které se věnuje heydrichiádě a obětem popraveným na Zámečku. Poté budete mít možnost prohlédnout si expozici Památníku Zámeček.

Pardubicko je úzce spojeno s aktivitami výsadku Silver A a vypálením obce Ležáky – 33 dospělých obyvatel Ležáků bylo popraveno právě na Zámečku. Dalšími z celkem 194 popravených byli odbojáři, jejich spolupracovníci a obyčejní nevinní občané. První z životů vyhasly právě 3. června, poslední 9. července 1942.

Revitalizované pietní území Památníku Zámeček bylo slavnostně otevřeno 25. října 2021. Moderní, architektonickým pojetím a obsahem působivá expozice i venkovní pomník z roku 1949 připomínají nejen tragické osudy zde popravených obětí nacistického režimu, ale také odvahu a odhodlání československého odboje bojovat za svoji vlast. Jako termín pietního aktu plánujeme 3. červen symbolicky zachovat i v nadcházejících letech. Věříme tedy, že památka obětí a jejich hrdinství
nebudou zapomenuty.

Autor: Kateřina Hloušková
Zdroj a foto: Památník Zámeček Pardubice