Památka zesnulých se blíží…

Pardubice – Nadcházející „dušičkový“ víkend nepodceňujeme a máme pro vás i několik dobře míněných postřehů a tipů od Městské policie Pardubice.

Předně: jestliže nezbytně nemusíte, nevycházejte z domu ani mezi hroby. Na pobyt na hřbitově budeme mít všichni jednou času dost. Památka zesnulých je především o vzpomínce, nikoliv o naleštěném mramoru.

Dušičky a řidiči

Pokud už tedy musíte vyjet vozidlem a otevíráte garáž jednou až dvakrát ročně, přejeme štěstí vám i ostatním řidičům. Jestliže dorazíte do cíle, neparkujte přímo u náhrobků, ale na určených místech. Vy, co za volant usedáte každý den, mějte pro hřbitovní jezdce kolem míst posledního odpočinku pochopení a mějte na paměti také věčný mír. Hlavně ten svůj. Nebo na pár dní změňte trasu.

Cennosti

To slovo opakujeme každý rok a tuto příležitost nezmeškáme ani letos. Doklady, peníze a další věci cenného charakteru nenecháváme v autech, máme je s sebou. Neodkládáme kabelky po lavičkách. Časy, kdy se lidé báli krást v kostelích a po hřbitovech kvůli vševidoucímu Božímu oku jsou pryč a naše oko nemůže tomu Božímu konkurovat.

Když si nedáte pozor, můžete bez něčeho odejít. Ale co hůř – můžete si i něco přinést. Toto nebezpečí dnes představuje zejména zákeřný vir. Podobně jako vzpomínka je neviditelný a většina návštěvníků hřbitovů je naopak jeho oblíbená věková i cílová skupina. Když už tedy mezi řady hrobů musíte, mějte po celou dobu řádně nasazenou roušku (ano i přes nos), dodržujte rozestupy od ostatních návštěvníků. Svou přítomnost mezi hroby zkraťte na nezbytné časové minimum. Nejen proto, že se brány na noc zamykají. Zakecat se v těsném hloučku ostatních seniorů letos nedoporučujeme nejen my, ale také lékaři.

Nemusíme připomínat, že místa posledního odpočinku hlídáme, i když vy většinou už doma odpočíváte.

Noční zákaz vycházení většinou kriminální živly v potaz neberou, proto se i po setmění vydávají strážníci na hřbitovy. Místo bobříků odvahy tam ale číháme právě na ty nepoctivce. Pro ty máme dobře míněnou radu. Pamatujte na jedno: Ježíš tě vidí. Ježíš sice není náš rotvajler, ale jméno Boží pravděpodobně budete vzývat ve chvíli, kdy vás ten rotvajler najde s kradeným věncem. Hodně štěstí přejeme, protože vaše modlitby služebního psa zajímat nebudou.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice

  •  
  •