Paddock v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem je otevřen veřejnosti. Domovu klisen starokladrubského koně se vrátil původní vzhled…

Kladruby nad Labem – Obnova části stájí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který patří od loňského roku mezi památky UNESCO, je u konce. Paddock bude nově sloužit pro ustájení starokladrubských chovných klisen. Na projekt rekonstrukce stájí národní kulturní památky dohlížel architektonický ateliér Masák & Partner.

Památková obnova paddocku začala v červnu 2019. „Jednou z podmínek pro zařazení Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem mezi památky UNESCO byl silný důraz na citlivou rekonstrukci staveb. K projekci historických budov využíváme metodu Building Information Management, která nám pomáhá zachovat jedinečnost kulturních památek s co největší přesností," říká Jakub Masák, zakladatel ateliéru Masák & Partner, jehož hlavní specializací je obnova památek a rekonstrukce historických budov.

Navrácení původního stavu

Stáje byly postaveny v roce 1865 na pastvině za zámeckou zahradou pro oddělené ustájení anglických plnokrevníků. Nyní budou sloužit jako domov starokladrubských chovných klisen.

Rekonstrukcí klasicistního paddocku se projektanti ateliéru Masák & Partner snažili o zachování stylové čistoty budovy a její navrácení do podoby z roku jejího vzniku. Největší důraz kladli na obnovu historicky cenných prvků stáje a nové prvky zapracovali tak, aby nerušily celkový dojem památky. Vybrána proto byla žlutá nátěrová barva a na půdě použita dlažba z historické fary v Kladrubech nad Labem.

Velký důraz byl kladen i na funkčnost stáje, na realizaci proto spolupracovala i chovatelka koní. „Podílet se na tomto projektu pro mě bylo skoro za odměnu. Dokázala jsem v rámci funkčnosti stájí hodně přispět a převést tak do praxe své vlastní zkušenosti s chovem koní," popisuje svou práci Simona Trnková, projektantka ateliéru Masák & Partner a zároveň chovatelka koní. Jediným zcela novým prvkem je dřevěný domek vedle stájí paddocku, který bude sloužit jako seník. Vznikl z čistě praktických důvodů, aby krmení pro koně bylo vždy při ruce.

Hodnotný exteriér

Celý kladrubský areál je součástí památkové zóny Kladrubské Polabí a představuje tak unikátní kulturní krajinu. Srdce areálu tvoří hlavní stáje, zámek a kostel. Stáje představují klasicistní soubor budov skládající se ze stáje plemenných hřebců, volných stájí chovných klisen, stájí pro mladé koně ve výcviku, porodny hříbat, jízdárny a dalších funkčních staveb. Klasicistní vzhled hřebčínu navrátila rekonstrukce v roce 2015.

Paddock v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem je otevřen veřejnosti.
« z 12 »

Jedním z posledních způsobů využití paddocku bylo ve druhé polovině 20. století ustájení přestárlých starokladrubských koní. V posledních desetiletích objekt spíše chátral. „Citlivou rehabilitací tohoto památkově chráněného objektu tak vznikl další kvalitní prvek, který v budoucnu nabídne pohledy ze zámecké zahrady na hodnotný exteriér objektu. Stáj bude opět sloužit k běžnému provozu hřebčína," přibližuje Jiří Machek, ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Rekonstrukce paddocku byla financována z investičních prostředků národního hřebčína, respektive Ministerstva zemědělství jakožto jeho zřizovatele.   

Postupná rekonstrukce areálu

Celý národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, který je od roku 2002 národní kulturní památkou a v loňském roce se stal součástí UNESCO, prochází postupnou rekonstrukcí. Ateliér Masák & Partner připravoval projektovou dokumentaci pro obnovu celkem 7 objektů – revitalizaci budov vrátnice, třech stodol (Na Miláčku, Františkov-Selmice a v Josefově), stáje paddocku a podílel se na zahradních úpravách a obnově komunikací v okolí těchto objektů.Dosud byla kromě stájí paddocku dokončena ještě stodola Františkov-Selmice. „Jsme rádi, že i naším přispěním se loni Kladruby nad Labem do UNESCO dostaly," dodává Jakub Masák.


O společnosti Architektonický ateliér Masák & Partner se na trhu pohybuje od roku 1996. Výrazná část architektonické a projekční činnosti týmu kolem Jakuba Masáka, zakladatele ateliéru, je zaměřena na péči o památkové objekty. Stojí například za rekonstrukcí budovy Státní opery Praha nebo chaty Libušín na Pustevnách, připravovanou modernizací Divadla Na Vinohradech či opravami interiéru i exteriéru Pražského hradu. Ateliér, tvořený zkušeným týmem přibližně čtyřiceti lidí a rozsáhlým okruhem externistů, využívá při své práci špičkovou technologii BIM – jeden z nejvyspělejších 3D modelovacích procesů na trhu. Díky tomu je ateliér schopen garantovat investorovi pevnou cenu za realizaci díla. Za dobu svého působení dokončil ateliér Jakuba Masáka přes 400 projektů.