Orkán Sabine v Pardubickém kraji…

KRAJ – Hasiči v noci z neděle na pondělí likvidovali 11 událostí v souvislosti s orkánem. Sledujte AKTUÁLNĚ DĚNÍ V KRAJI >>>

AKTUÁLNĚ:

16:28 > Stále pomáháme. Zrovna na budově záchranné služby v Pardubičkách. Odstraňujeme utržené plechy, aby se nikomu nic nestalo.

15:01 > Boršov, Prachovice, Barchov, Bylany, Hlinsko, Svinčany, Rabštejnská Lhota, Stéblová, Vysoké Mýto, Litomyšl, Sezemice, Dříteč, Nové Hrady, Chrudim, Seč, Mostek…to je jen malý výčet míst, kde teď odstraňují hasiči popadané stromy.

Během asi 2 hodin se navýšil počet výjezdů na 100.

Fotografie jsou ze sídliště Leguma v Chrudimi. Strom tu hrozil pádem na zaparkovaná auta. Hasiči auta postupně odtáhli do bezpečí. Teď v Chrudimi odstraňují zbytky utržené střechy.

9:08 > V Neratově hasiči odstranili spadlý strom. Hasiči v České Třebové likvidují následky orkánu – silný poryv větru tu strhl střechu na pivovaru. Není hlášeno zranění.

⚠️⚠️UPDATE: 9:00 SEČ: Squall line postupuje již na Moravu a slábne. Čelo je zajímavě strukturované a fotogenické. Zhruba v 9:30 zasáhne Olomouc, v 10:00 Ostravu v 10:30 pak Zlín a Brno. Systém postupně slábne, přesto se i zde mohou vyskytnout nárazy větru do 90 km/h. Za frontou v Německu pak vznikají přeháňky a bouřky, které odpoledne dorazí do Čech. Mohou být rovněž doprovázeny nárazy větru i okolo 90 km/h.
Zdroj: Czech Thunderstorm Research Association

8:49 > Směna A zasahovala ve spojitosti s orkánem Sabine celkem 3x u popadaných ???na železniční trať, a to 2x na Jesenicku a jednou u Poličky. Nová směna B řeší hned v ranních hodinách pád střechy na komunikaci v České Třebové. ??
Zdroj: HZS SŽDC, JPO Česká Třebová

8:20 > V místní části Pardubice – Polabiny spadl před chvílí strom na projíždějící vozidlo. Hlídka strážníků se na místěš ujala vyděšené řidičky a usměrňování provozu, HZS_Pardubice odstranili padlý strom. (zdroj: Městská Policie Pardubice)

8:07 > Spadlý strom odstraňujeme mezi Zástavou a obcí Dříteč na rovince za golfovým hřištěm. V Dolanech směrem na Hrádek (u písáků) je též spadlý strom. Opatrně, pokud někam vyrážíte.

7:55 > V Bezděkově směrem na Lány na Důlku je spadlý strom na silnici. Motorové pily hasičů teď naplno běží v pardubických Polabinách, spadl tu strom u prodejny.

7:54 > Provoz je také přerušen na trati Pardubice – Liberec. V úseku Dvůr Králové nad Labem – Jaroměr zastavil rychlík R 1361 před stromem.

7:49 > Kousek za Bukovkou ve směru na Bohdaneč odstraňují hasiči spadlý strom. Silnice je částečně průjezdná.

‼️⚠️UPDATE: 7:30 SEČ: Squall line přešla přes Prahu s nárazy větru okolo 25 m/s (90 km/h), aktuálně postupuje dále k jihovýchodu. Největší odrazivost radar zaznamenává nedaleko Plzně, kde registrujeme také bouřku. Linie bude přecházet dále do jižních Čech s nárazy větru přes 90 km/h a na horách s nárazy okolo 120 km/h. Další části linie nevykazují takovou radarovou odrazivost, nicméně i zde může vítr v nárazech dosáhnout 90 km/h. 

7:26 > Hasiči hlásí výjezd do Načešic,smer Vyžice. Je tu spadlý strom přes silnici.


Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali od nedělní 20 hodiny do pondělní (10. února) 6 hodiny ranní celkem u 11 událostí v souvislosti s orkánem Sabine.

Meteorologové varovali, že vítr může dosahovat od 22 hodiny do pondělní 6 hodiny ranní v našem kraji místy až 90 km /h. Během noci nastávaly komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdné tak byly některé komunikace. Hasiči likvidovali zejména popadané stromy přes silnici v Chocni, Moravské Třebové – Boršově, Květné. Pomezí (tady strom spadl na železniční trať a vlak do něj lehce narazil, nikomu se nic nestalo a událost je beze škody), Dolním Újezdu, Žumberku i Skleném.

V Přelouči pak hasiči museli strhnout uvolněné plechy z bytovky, které by mohly někoho ohrozit.

Extrémně silný západní vítr ojediněle s nárazy nad 110 Km /h nás teprve čeká. Meteorologové takto silný orkán předpovídají až do pondělní 13 hodiny. Poté je varování meteorologů vydáno na velmi silný západní vítr s nárazy nad 90 km/h, a to až do 17 hodin.

Vysvětlení:

  • SILNÁ VICHŘICE – 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyvrací stromy, působí větší škody
  • MOHUTNÁ VICHŘICE – 28,5-32,6 m/s, 103-117 km/h, působí velké škody na domech, lesích
  • ORKÁN – nad 32,7 m/s, nad 118 km/h, ničivé účinky

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, ČHMÚ, Městská Policie Pardubice

  •  
  •