Ona není vadná! Chcete vidět, co se můžete stát, když herce nahradí roboti? Přijďte do pardubického divadla!

Pardubice – Ona není vadná! To je název komedie, která měla v sobotu večer premiéru ve Východočeském divadle. Hra s prvky sci-fi zavedla diváky do televizního studia, jež vyrábí nekonečné seriály. Aby ušetřilo, zaměstnává místo herců levnější herecké roboty. U jejich režie nebo spíše vedení pohybů a hlasových projevů skončil jeden z nejvýznamnějších filmových režisérů minulosti Chandler Tate, kterého v pardubické inscenaci hraje Alexandr Postler. 

Když se robotka začne projevovat spontánně 

Tateovu dřívější uměleckou tvorbu obdivuje začínající talentovaný scénárista Adam Trainsmith, jehož přesvědčivě ztvárňuje Josef Láska. Mladík chvíli sleduje natáčení a všimne si, že jedna robotka projevuje smysl pro humor, který vůbec nesouvisí s naprogramovanou rolí a působí snad dokonce spontánně. Adam se jí začne věnovat a nestačí se divit. A pak se dějí věci… 

„Polidštěnou" robotku Jacie ztělesňuje nejmladší členka Východočeského divadla Karolína Šafránková, která je ve své roli skvělá a prokazuje svůj herecký i komediální talent.

Režisér i autor, kteří měli v Pardubicích úspěch

Ostatní členové souboru pak v dalších rolích „slouží" inscenaci, pod kterou je podepsán režisér Zdeněk Dušek. Ten s pardubickým divadlem spolupracuje dlouhodobě. Jeho rukopis má i hra Z postele do postele, jež získala na Grand Festivalu smíchu titul Komedie roku 2018 a Komedie diváků. Autorem obou titulů je jeden z nejúspěšnějších žijících dramatiků na světě Alan Ayckbourn.

Hra má v sobě potenciál publikum pobavit

Současný britský autor se v pardubické novince zamýšlí nad tématem úpadku televizní kultury. Řeší i umělou inteligenci či intriky, které jsou spojené s bojem o udržení pracovní pozice…

Hra má v sobě potenciál pobavit, jen při sobotní premiéře jí zejména v první polovině maličko chybělo tempo. Jakmile si ale po pár reprízách trochu „sedne", může být atraktivním titulem, který si diváci oblíbí. 

VCD-Ona-neni-vadna-2302202205
« z 7 »

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: Josef Vostárek – Východočeské Divadlo Pardubice