Okradli spícího muže na lavičce o telefon, za dvě hodiny byli v poutech

Pardubice – Na začátku opilý muž a pozorný svědek, na konci dvojice zadržených pachatelů. Usnout blaženým spánkem po práci na konci pracovního týdne je sen mnohých. Pravda, někteří tak učiní až v sobotu ráno po hojném zalévání alkoholem na zahrádce oblíbené restaurace nebo před domem a přede dveřmi. Chyba ovšem je, když tento stav nastane před hlavním nádražím už v jedenáct dopoledne.

O tomto příběhu se strážníci dozvěděli jen díky všímavému svědkovi, který – na rozdíl od spícího muže – postřehl, že mu dva muži poměrně důkladně šacují batoh, který vedle sebe odložil. Hlídka hned otočila kormidlo služebního vozu novým směrem. Pachatelé pochopitelně na nic nečekali a hned se vzdálili. Najít se na místě činu podařilo už jen spícího 56letého muže. Jen vzbudit jej trvalo půl minuty navzdory tomu, že s ním strážník mával jako hurikán Dalibora Jandy s osamělou borovicí. Když se konečně jeho oči otevřeli, další chvíli trvalo, než se obě bulvy dokázaly zaostřit alespoň přibližně jedním směrem. Hledání telefonu v tomto stavu bylo dlouhé a marné. Skutečně byl pryč.

Naštěstí kamera nespí a zabírá a zabrala při činu i dva podezřelé. Oku zkušeného strážníka byli oba naštěstí velmi dobře známí. To se tak stává, když je někdo recidivista. Nastala proto nová fáze. Hádáte správně, začalo hustě pršet a krom toho hlídka vyrazila po čerstvé stopě. Jednoho z pachatelů dostihla už na Palackého třídě. 19letý muž se pod tíhou důkazů přiznal, že s krádeží telefonu pomáhal. Hlídka tedy vzala podezřelého číslo jedna a šla si pro číslo dvě do nedalekého obchodního centra, kam se ukryl nejen před spravedlností, ale i před deštěm. Kamerové záznamy, přiznání, oba podezřelí. Zbývala ta poslední z náročných činností: předat trestný čin policistům a tím celou věc ukončit tak, jak to zákon vyžaduje. Celý tento proces od oznámení po předání podezřelých trval dvě hodiny.

Pes bez vodítka a auto jedoucí po chodníku. Kombinace, která skončila neštěstím

Chodník neslouží pro jízdu ani parkování motorových vozidel. Chodník je určen chodcům. Bohužel jsou stále řidiči, kteří toto pravidlo nerespektují a někdy to končí tragicky. Hlídka strážníků spěchala v pátek na sídliště Cihelna rychle uklidnit situaci po ošklivé dopravní nehodě. 58letý řidič osobního vozidla si takto nutně potřeboval naložit pytel brambor a rozjel se mezi paneláky po chodníku. Při této jízdě ale přejel psa venčeného bez vodítka. Bohužel se tak stalo i přímo před zraky nezletilé majitelky zvířete. Pes nehodu nepřežil a dívka po tom pohledu zůstala zcela otřesena. Kvůli emotivní situaci zůstali strážníci na místě do příjezdu hlídky Policie České republiky, která si dopravní nehodu převzala k došetření.

V obou případech šlo o drobné přestupky, nad kterými jejich pachatelé z obou táborů při řešení hořekují, že jde přece jen o drobnost, kterou by se strážníci přece neměli zabývat a chtějí vysvětlit, proč by vůbec měli své povinnosti dodržovat nebo za ně i zaplatit příslušnou pokutu. I takhle nešťastně pak ale taková nedbalost pak může skončit.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice