Odstartovalo volno a školáci řádili

Pardubice – A začali jsme hned ve středu v jednu ránu. Při preventivní kontrole v Tyršových sadech zahlédli strážníci skupinku mladistvě vypadajících kluků. Ti seděli na lavičce, bavili se spolu, a když zahlédli strážníky, jeden z nich cosi rychle odhodil. Byla to láhev tvrdého alkoholu a nebyla jedna.

Za lavičkou kluci schovávali ještě jednu. Následoval rutinní postup. Kontrola totožnosti, která odhalila, že v partě jsou převážně patnáctiletí kamarádi a jeden o rok starší. Všichni zúčastnění měli pozitivní dechovou zkoušku v rozsahu od necelého půl promile až po výsledek 1,13. Na místo si skupinku postupně přijeli vyzvednout zákonní zástupci, kteří byli poučeni o dalším postupu včetně předání úředních záznamů i události orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Další školáci na Dukle si taky nevybrali zrovna dobrý způsob, jak si zkrátit volný čas. Dva osmiletí kluci totiž popadli zelený sprej a označili jím vše, co jim přišlo pod ruce. Značku zanechali na zaparkovaných vozidlech, kontejneru, vchodových dveří, fasádě domu i na mobilní toaletě.

Jejich aktivity si ale všimla žena, která vše nahlásila strážníkům včetně detailního popisu. Hlídka kluky rychle našla. Schovávali se pod nedalekými stromy. Když je oslovila, kluci tvrdili, že oni s tím nemají nic společného. Jenže, oba dva měli kraťasy zamazané od stejně zeleného odstínu, jakým bylo okolí označkováno. V tu chvíli zkusili ještě jednu výmluvu, a to, že je posprejovali tři starší kluci, kteří ale z místa hned utekli. Nezbývalo nic jiného, než chlapce dovést k balkonu oznamovatelky, která je bezpečně poznala. Až tam došlo na slzy i přiznání. Protože je sprejerství protiprávním jednáním, strážníci na místo zavolali rodiče chlapců i Policii ČR, která si celou událost převzala k dalšímu šetření.

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice