Obtěžoval tísňové linky Policie po celou noc. 60 hovorů jen na Městskou policii Pardubice…

Pardubice – Pernou noc na telefonu připravil strážníkům i policistům v Pardubicích jediný muž s telefonem. Tísňovou linku zvládl zahlcovat prakticky celou noc.

Zpočátku vše vypadalo nevinně. Na linku 156 přišel telefonát, kde znělo pouze šustění a další neznámé zvuky. Asi tak, jako když si v kapse zapomenete zamknout klávesnici a telefon po namačkání tlačítek náhodně začne vytáčet číslo. Jenže „volající kapsa" se na tísňové lince začala ozývat pravidelně. 

V přijatém hovoru strážníkům na otázky nikdy neodpovídal. Proto strážníci několikrát volali na číslo zpět. „To na jedné straně pro případ, že by člověk nevěděl, že jeho telefon nevědomky volá, na straně druhé je to ověření, že ten člověk například není v nesnázích a nepotřebuje pomoc," popisují strážníci obsluhující operační středisko. 

Ani ověřování volání nepřineslo výsledek. Hovory od městské policie neznámý volající odmítal. „Dovolali jsme až na několikátý pokus, kdy se konečně ozval mužský hlas, který uvedl, že jde o omyl, za který se omlouvá a tím hovor opět skončil," popsal dále strážník. Ačkoliv muž v telefonu uvedl, že k volání docházelo omylem, v bombardování tísňového čísla pokračoval několik následujících hodin. Na další volání už nereagoval, pouze v jednom z telefonátu zazněla zřejmě zapnutá televize. Hovory navíc nezahlcovaly jen naši linku 156, kam přišlo přes 60 hovorů. Mnohem více jich zároveň přijala i linka 158. To vše se dělo mezi 22 hodinou až do 4. hodiny ráno. 

Tísňové linky slouží zejména pro případy akutního ohrožení života, zdraví nebo majetku. Záchranné složky se z principu své práce zabývají každým telefonátem. Ne každý volající v případě nenadálé události dovede správně zareagovat a proto žádné volání nepodceňujeme. Blokování tísňové linky zlomyslným voláním však je protiprávním jednáním a Městská policie Pardubice proto tento případ postoupí Českému telekomunikačnímu úřadu k projednání. Pachateli za zneužívání tísňové linky hrozí sankce až do 100 000 korun.

Zdroj a foto: Městská Policie Pardubice