O titul strom roku zápolí v kraji lípa a vrba…

Pardubický kraj – V anketě Strom roku má Pardubický kraj dva zástupce. Jedním z nich je lípa v Lukavici a vrba ve Volči. Veřejnost může podpořit svého favorita na stránkáchwww.stromroku.cz .

„Letošní rok je unikátní, neboť má Pardubický kraj dvě želízka v ohni, a proto chceme veřejnost upozornit na hlasování v anketě Strom roku. V té dokonce v minulosti soutěžila lípa v Lipce v evropské konkurenci,“ řekl Václav Kroutil, radní pro oblast zemědělství, životní prostředí a venkov.

Podpořit některý ze stromů je jednoduché. Stačí navštívit stránku ankety a hlasovat zadáním e-mailové adresy. Hlasovat lze do 25. září. 

Muchova lípa

Lípa Lukavice
« 1 z 3 »

Jen málokterý strom se může pochlubit tím, že stál jako model takovému malíři. Nyní asi 400 let starou lípu můžete obdivovat nejen naproti lukavskému dvoru, ale také na jednom z pláten slavné Slovanské epopeje. Alfons Mucha její korunu zachytil na obraze Přísaha omladiny pod slovanskou lípou, pod níž má být pochována matka všech Slovanů Slávie. Jisté je, že nyní slouží jako úkryt pro populární hledače kešek. O návrh do soutěže se postarali žáci mateřské a základní školy v Lukavici. Lípa je místem, kde se setkávají obyvatelé obce k nejrůznějším příležitostem.

Strážkyně hranice

Vrba Voleč
« 1 z 3 »

Celé stromořadí vrb sloužilo na počátku 20. století jako živé hraniční kameny mezi pozemky ve Volči. Dnes je vykotlaný kmen Babiččiny vrby jen dávnou připomínkou těchto němých strážců. Vrba manželů Strnadových si ale našla nové využití. V jejím středu si hrály celé generace volečských dětí, byla skrýší učících se maturantů i milenců a dodnes je středobodem setkávání pro celou vesnici. Navrhovatelé  do soutěže jsou Jiří Strnad a občané a přátelé obce Voleč.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •