O Pardubický kraj se starám dál…

Primář Pardubické nemocnice Jiří Skalický (TOP 09) získal v kraji ve sněmovních volbách s výrazným náskokem nejvíce preferenčních hlasů. Za sebou má řadu nemalých úspěchů, před sebou spoustu plánů a úkolů. TOP 09 se do sněmovny dostala a je tedy parlamentní stranou, pro většinu krajů však její centrální program nestačil. Kde vidí volební neúspěch své strany a padnou tím jeho plány pro Pardubický kraj?

Politická scéna se po volbách proměnila. Co to, podle Vás, znamená pro Pardubický kraj?

Ve Sněmovně je velké množství nových poslanců (125), kteří přes nejlepší vůli nemají zkušenosti s funkcí poslance a s mechanismy, které je nutné znát pro kvalitní práci. V parlamentu jsou nyní zcela nové subjekty se specifickými a poměrně úzce vymezenými prioritami. Populistická a protestní hesla zní pěkně v předvolebním období, pro každodenní efektivní činnost ve prospěch krajů a občanů však nepomáhají. Současná politická situace je nestandardní. Obávám se, že záležitosti potřebné pro Pardubický kraj mohou být obtížněji prosaditelné, zdlouhavější. Mohl bych říci, že uvidíme, ale mně to nestačí.

V čem spatřujete neúspěch TOP 09?

TOP 09 chyběl jasný, stručný krátkodobý i střednědobý program a dlouhodobější srozumitelná vize. Zásadní věci pro zemi a lidi v programu jsou, ale ne jako hesla, dlouhé programy dnes lidé nečtou. Voličům nebyla jasná profilace strany. Příliš se kladl důraz na obecnou odpovědnost společnosti a jednotlivce. Přitom jsme dokázali pro lidi, pro stát i samosprávy hodně důležitých věcí. Ovšem nechlubili jsme se tím denně v médiích. Lidé tak mohli mít pocit, že TOP 09 je odtržená od každodenních problémů. Svůj vliv měly i výhrady lidí k pražskému vedení.

Jako poslanec jste řadu let zařizoval významné věcí, které, mimo jiné, příznivě ovlivňují i Pardubický kraj – např. 100 mil. Kč pro Pardubickou nemocnici, peníze na stavbu čryřpruhu u Parama a další klíčové dopravní problémy, řešil jste podporu místního letiště, Lázní Bohdaneč aj. Měl jste řadu plánů. Co s nimi bude teď?

Potřeby lidí v krajích jsou nesmírně důležité. Proto budu kraji nadále pomáhat. Dobré věci je třeba dotáhnout, připravené nastartovat, další vymýšlet. Zdravotnictví nebo bezpečnost jsou stále důležitější. Není možné počítat s tím, že ekonomika a obchod se budou stále rozvíjet, musíme být připraveni na horší časy. Do kraje je třeba dostat další značné peníze. Nezahodím důvěru lidí, neodcházím od nedokončené práce. Jako primář také neodejdu od rozpracovaného vyšetření.

Jak můžete Pardubickému kraji pomáhat?

Mám Pardubický kraj rád. Na nadcházejícím kongresu kandiduji do nejvyššího vedení TOP 09. Čestné je neuhnout, čelit problémům, přijmout výzvu. S Poslaneckou sněmovnou jsem v úzkém kontaktu. Zaměřuji se především na výbor pro zdravotnictví a výbor pro obranu, kde mám dlouholeté zkušenosti, ale budu se věnovat i dalším důležitým tématům v kraji, jako je řešení výživného, odpovědnost úředníků a justice atd.

To je spousta práce. Budete ji dělat i bez platu poslance?

Nevstoupil jsem do veřejného života rovnou jako poslanec, předtím jsem mnoho let pracoval ve zdravotnictví a pokračoval jsem v tom i při poslaneckém mandátu. Budu dál řešit třeba projekty v oblasti zdravotnictví, bezpečnosti, dopravy aj. Lidem v Pardubickém kraji jsem dal slovo, že jsem na jejich straně. A já slovo držím.

Myslíte, že se postavení TOP 09 na politické scéně a ve vnímání voličů zlepší?

TOP 09 potřebuje projít proměnou. Musí viditelně pracovat ve prospěch lidí a zájmů státu. Věřím, že se její postavení ve společnosti výrazně změní a zlepší. Řešení skutečných potřeb a problémů občanů, firem, celé země a úspěch politické strany by měly jít ruku v ruce.

Co plánujete jako primář Pardubické nemocnice?

Biochemické laboratoře v naší nemocnici, kde se pacientům provádějí laboratorní vyšetření, jsou největší ze všech nemocnic celého pardubického kraje. Od roku 2015 jsou vybaveny špičkovou laboratorní technikou na světové úrovni. Chci budovat tuto laboratoř jako hlavní pro celý kraj. Zaměřit se na speciální vyšetření. V současné době např. připravujeme ve spolupráci s kardiologickým oddělením (onemocnění srdce) vyšetření, které umožní lékařům při příjmu pacienta lépe a dříve diagnostikovat akutní infarkt myokardu a rozhodnout co nejdříve o způsobu léčby a příslušném léčebném postupu. Také systematicky budujeme a rozvíjíme „toxikologické centrum“ pro celý kraj. Zde provádíme vyšetření na léky, návykové látky, drogy a alkohol, a to jak pro klinická oddělení, tak pro potřeby policie ČR, soudního lékařství, podniků i jednotlivých žadatelů. Současně plánuji úzkou spolupráci se zdravotními pojišťovnami právě v oblasti diagnostické péče s cílem, aby pojišťovny za tyto výkony více platily. Laboratorní a zobrazovací vyšetření dnes tvoří základ pro práci lékařů ať v nemocnicích, tak v ambulantní sféře. Rychlá a kvalitní diagnostika je důležitým klíčem ke včasné pomoci nemocným, zlepšení kvality života a spokojenosti pacientů.

Zdroj a foto: redakce Pardubice ŽIVĚ (AP, AK)

  •  
  •