Nový majitel vdechuje zámku v Brandýse nad Orlicí nový život…

Orlickoústecko – V údolí Tiché Orlice nedaleko náměstí v Brandýse nad Orlicí se nachází zámek z konce 18. století, který od roku 1950 sloužil jako internát a výchovný ústav. Ten se v roce 2014 po pádu jednoho ze stropů odstěhoval, budova pustla a až do konce roku 2019 hledala nového majitele. Tím se stal Pavel Skalický, se kterým se přímo v areálu zámku setkal hejtman Martin Netolický. Hovořili především o dalších záměrech nového vlastníka, který nyní budovu očisťuje od často velmi necitlivých úprav z 50. let minulého století.

„Klobouk dolů před odvahou pana Skalického, který se snaží tuto budovu z konce 18. století zachránit a vdechnout ji nový život. Cesta to bude velmi strastiplná a dlouhá, ale myslím, že za pomoci evropských fondů, státního rozpočtu a dílčích příspěvků kraje může být úspěšná,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Budova měla velmi podobný osud jako celá řada hradů a zámků, které se za dob minulého režimu staly sídlem dětských domovů, domovů pro seniory či pro lidi z nějakou formou handicapu. Právě z těchto budov se v rámci transformace snažíme klienty přesunout do podmínek, které se co nejvíce podobají běžnému způsobu života. V Brandýse fungoval zámek nejprve jako internát a následně jako výchovný ústav. Od roku 2014 byl objekt prázdný a chátral,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

Barokní památka pochází z let 1781 až 1783. Zámek nechal postavit rod Trauttmannsdorfů na místě někdejšího kláštera Jednoty bratrské. V roce 1914 získal klasicistní podobu, když ho přestavěla bankéřská rodina Fisherů. V roce 1945 se zámek stal majetkem státu. V budově sídlil nejprve internát Střední průmyslové školy textilní, Střední průmyslové školy železniční a nakonec fungoval jako výchovný ústavu pro děti a mládež. V roce 1997 ho poškodily povodně, v roce 2013 spadla část stropu v prvním patře.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •