Nové logo pro Gočárovu galerii pomáhá vybrat Czechdesign

Pardubice – Východočeská galerie si ke svému 70. výročí nadělí nové sídlo v pardubických Automatických mlýnech a ponese název Gočárova galerie. Celou obměnu dovrší i nový vizuální styl, který  galerie hledá prostřednictvím soutěže pořádané odbornou organizací Czechdesign.

Poté, co zastupitelé Pardubického kraje schválili přejmenování Východočeské galerie od 1. ledna 2023 na Gočárovu galerii, se mohla rozeběhnout soutěž na novou vizuální identitu galerie.  Hlavní sídlo galerie se přestěhuje do Automatických mlýnů, proslulé stavby od architekta Josefa Gočára, tehdy pro bratry Winternitzovy. Radní kraje schválili přesun prostředků z rozpočtu galerie na tento účel, potřeba bude kolem jednoho milionu korun. „Je to zásadní záležitost, která bude ovlivňovat vnímání galerie v mnoha dalších letech. Naším cílem je, aby se z dobré  regionální úrovně posunula mezi vyhledávané kulturní instituce na české nebo i mezinárodní scéně," uvedl k tomuto kroku náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Na otevřenou výzvu Czechdesignu zareagovalo přes 20 zájemců, po rešerších bude do samotné soutěže vyzváno pět z nich. Soutěž bude dvoukolová a výsledek bude známý v prosinci.  Všichni účastníci obdrží skicovné, autor vítězného návrhu získá následnou zakázku na zpracování grafického manuálu a zavedení do praxe. O vítězi rozhodne porota složená z externích odborníků z řad grafických designérů a zástupců Východočeské galerie v Pardubicích. Do otevření Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v příštím roce by měla být nová identita jasně definovaná a plně používaná.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj