Nocování v závějích pod vlivem alkoholu? V Pardubicích už pomalu každou noc

Pardubice – Musíme opakovat, že alkohol v mrazivém počasí nezahřeje? Bohužel ano, protože se dost lidí poslední dobou chová, jako by ztratili pud sebezáchovy.

Oznámení z linky 156 nás tentokrát po půlnoci dovedlo k 21leté bezvládně ležící ženě. Byla opilá, promočená, pozvracená a prochladlá natolik, že nebyla schopna absolvovat ani dechovou zkoušku. Strážníci ji zvedli ze země a rovnou předali do péče posádky záchranné služby.

Za posledních několik dní můžeme říci, že oznámení podobného typu přijímáme téměř každou noc. Jen za poslední týden to byl například muž, který po hádce s partnerkou odešel nocovat mezi popelnice, kde spal pod dekou na kartonu. V neděli o půl čtvrté ráno hlídka na třídě Míru předávala záchranné službě opilého, zraněného a podchlazeného muže, který se venku potácel v teplácích a několikrát upadl na hlavu. Za současných venkovních teplot jde o stavy, které hrozí přinejmenším vážnými následky na zdravotním stavu a vždy za nimi stojí také konzumace alkoholu.

Proto dodáváme pár nevyžádaných, ale zcela zjevně nutných poznámek pro účastníky vánočních večírků:

  • Alkohol teplé oblečení skutečně nenahradí.
  • Hypotermie není legrace, začíná od 35 stupňů Celsia směrem dolů a jde o stav, kdy vlivem podchlazení tělo přestává fungovat správně. Od halucinací, přes popáleniny/omrzliny až po hrozící zástavu krevního oběhu.
  • Kombinovat hypotermii s opileckými stavy je hodně špatný nápad. Nejen kvůli tomu, že si rozum bere dovolenou. Alkohol nehřeje, jen blokuje ten pocit, že je vám zima.

Vítal cestující spuštěnými kalhotami

Poněkud netradiční formu uvítání cestujících v Pardubicích řešila noční hlídka strážníků na hlavním nádraží. Krom obvyklého hlášení o příjezdu vlaků, čísla přiděleného nástupiště a očekávané délce zpoždění (která se může změnit), byl v nádražní hale také vánoční stromek a muž, který vítal cestující s kalhotami spuštěnými proklatě nízko. Protože tuto vánoční výzdobu nikdo na halu neobjednal, strážníci se začali zajímat, jaký zázrak jim důvěrně známý 46letý potížista požil tentokrát. Výjimečně se nejednalo o alkohol, ale o jinou dobrotu. Protože chování tohoto muže nejevilo tendenci ke zlepšení a mohlo by časem dojít i na odhalení ozdob nejen na stromečku, rozhodli se strážníci tuto besídku s mužem ukončit a předat jej na záchytku do doby, než opět začne vnímat své okolí.  


Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice