Nepřimrzají. Jednou provždy – labutě nepřimrzají…

Pardubice – Sněžný muž a přimrzlá labuť mají něco společného. Hodně se o tom mluví, ale ještě nikdo to neviděl. To připomínáme proto, že zase nastal ten čas, kdy sedící pták na ledě se kolemjdoucím zdá přimrzlý.

Vězte a říkejte dál: labutě u nás nepřimrzají, pokud nejsou polomrtvé nebo zcela mrtvé. O tom se přesvědčili naši strážníci včera na Chrudimce. Dvě labutě, o kterých byli přihlížející přesvědčeni, že už jsou v poslední tažení, se samozřejmě po drobné domluvě strážníků zvedly a odtáhly po svých jinam.

A když už jsme u labutí, máme tu i další vzkaz pro veřejnost týkající se krmení. Na zamrzlé hladině Chrudimky tam leželo tolik krmení, že se pod tím klidně mohly prolomit ledy. A to je špatně. Vodní ptáci v našich končinách potřebují přikrmovat, jen když je zima opravdu tuhá. Vzhledem k tomu, jak vypadají zimy v Pardubicích, tak u nás labutě krmíme pouze pro zábavu a ne abychom je zachránili před smrtí hladem.

Smrt na mnoho způsobů jim může přivodit jedině člověk. Labutě a vodní ptáky obecně totiž většinou krmíme špatně. Dostávat mohou zeleninu v přírodním stavu, slupky brambor, nebo obiloviny. V žádném případě jim nedáváme lidské jídlo, ochucené či zkažené potraviny a pečivo, které jim sice naplní žaludky, ale nedodá potřebné živiny. Pokud se do problematiky krmení ptactva chcete ponořit jako sýkorka do krmítka, navštivte stránky www.birdlife.cz a berte rady přímo od odborníků.

Ženu strážníci zachraňovali ze hřbitova

Čas pohádek skončil, můžete zase koukat (pokud vám to domácí svišti dovolí) na snímky akční, katastrofické, dokumenty i horory. Ale sledovat horor naše hlídka včera večer na centrální hřbitov v Pardubicích nevyjížděla. Naopak, strážníci hororu jeli zabránit. Po zavírací hodině zůstala mezi hroby, rozptylovou loučkou a krematoriem uvězněna 44letá žena, kterou hlídka vysvobodila.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
zdroj a foto: Městská policie Pardubice