Neopakovatelné zásahy hasičů v Pardubickém kraji za rok 2020…

KRAJ – Hasiči se při své práci setkávají někdy i s kuriózními případy. Čím dál častěji se objevují přímo na operačním sále, kde sundávají zakousnuté prstýnky na napuchlém prstu, nebo odchytávají pštrosa, býka, hada nebo papouška. Letošní rok byl náročný, jelikož se mezi našimi výjezdy objevily i takové, co souvisely s pandemií. Přesto se i letos najde pár zajímavých zásahů. Někdy jsou to případy úsměvné, jindy až příliš náročné. Každopádně všechny originální.

Hoří!

„Hoří les, hoří les,“ křičí Kelišová, když přiběhne do hospody ve filmu „Slunce, seno, jahody“. A když vyburcuje celou vesnici a všichni doběhnou k lesu, spatří obrovský měsíc vycházející nad lesem.

Tak nějak podobně se asi cítily hned čtyři jednotky hasičů začátkem letošního roku, když dorazily k ohlášenému požáru střechy rodinného domu v Chocni. Hasičům ale bylo divné, že sice vidí plameny, ale nevidí kouř. Tady se vzápětí naplnilo rčení – není kouře bez ohně. Hned po příjezdu hasiči zjistili, že se nejedná o požár vily v rekonstrukci, ale o vlající fólii, ve které se odráželo zapadající slunce. To z dálky opravdu připomínalo šlehající plameny…

Na berany pozor!

Letos také hasiči spěchali do Litic nad Orlicí. Důvodem jejich výjezdu byl pád berana do septiku. Zásah nebyl jednoduchý, jeden z příslušníků se dokonce při vyprošťování a záchraně zvířete propadl do septiku přímo k beranovi. Naštěstí se mu nic vážného nestalo a záchrana mohla pokračovat. Beran byl zřejmě natolik vyděšen, že nestačil hasiče ani potrkat. Zvíře bylo následně během asi 15 minut ze septiku vyproštěno. Hasiči zvíře nakonec opláchli a předali majiteli.

HZS BERAN 3112202004
« 1 z 4 »

V bahně s ptákem

Hasiči z Přelouče jistě nezapomenou na zásah ve vypuštěném rybníku o rozloze asi 86 hektarů. A aby se nám to v předsilvestrovském shrnutí nepletlo, jednalo se opět o záchranu zvířete. Tentokrát ptáka. Úkol to nebyl vůbec jednoduchý. Pták byl daleko od břehu a bahno bylo fakt „hustý“.

Odvážný hasič neváhal, vystrojen ve speciálních vysokých kalhotách brodil se k cíli. Najednou se záchranář začal propadat hlouběji a hlouběji. Rozhlédne se a hlavou proletí myšlenka „co teď?“ Potápějící se hasič byl víc než sto metrů od břehu a pták dobrých sto metrů před ním. Další hasič vyrazil pomoci k bahnem zavalenému kolegovi i s nastavovacím žebříkem. Kolegu se mu podařilo z bahna vyprostit. Pták to naštěstí zvládl později také, ale tentokrát bez naší pomoci. Bahno měl hasič opravdu všude, a tak musela přijít opravdu důkladná očista vodou z cisterny. Tu ledovou sprchu cítí náš hasič „bahňák“ určitě ještě dnes.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •