Nejvíce za posledních více než třicet let. Chrudimská nemocnice zaznamenala rekord v počtu porodů…

Chrudim – Porodnice Chrudimské nemocnice v loňském roce překonala svůj více než tři desítky let starý rekord. Uskutečnilo se tam totiž nejvíce porodů, a tedy i narodilo nejvíce dětí od roku 1988.

V roce 2019 přišlo na svět v Chrudimské nemocnici při 1191 porodech celkem 1194 dětí. Oproti roku 2018, kdy zde svého potomka přivedlo na svět 1153 rodiček, znamenal loňský rok nárůst o 38 porodů. V roce 2017 se zde uskutečnilo 1105 porodů. Číslo za rok 2019 bylo nejvyšším za posledních 31 let, v roce 1988 zde porodníci odrodili 1219 maminek. „V posledních letech dochází v naší porodnici k mírnému nárůstu počtu porodů, což mimo jiné odráží i mírný celorepublikový vzestupný trend,“ řekl primář porodnicko-gynekologického oddělení Chrudimské nemocnice Tomáš Pavlíček.

Na Silvestra sedm porodů

V loňském roce se ve zdejší nemocnici narodily průměrně 3 až 4 děti denně. „Toto číslo však nelze zobecňovat, jsou dny, kdy byl pouze jeden porod, ale například na Silvestra jsme jich měli sedm,“ poznamenal primář s tím, že rekordem bylo i dvanáct porodů za jediný den. Při počtu 1191 porodů a 1194 narozených dětí je jasné, že v chrudimské porodnici spatřila světlo světa i vícerčata. „U nás se rodí jen takzvaná bichoriální dvojčata. Trojčetné a vícečetné porody se rodí na specializovaných pracovištích,“ podotkl primář Pavlíček.

Své dělá především přístup personálu

Že si nastávající maminky rády vybírají pro narození potomka Chrudimskou nemocnici, vedení porodnice těší. „Tím hlavním faktorem pro to, aby byly rodičky spokojené, je přístup personálu. Proto se snažíme, aby byl co nejlepší, což věřím, že se nám daří,“ dodává Tomáš Pavlíček. Samozřejmostí je i příjemné prostředí a dobré vybavení, a to jak porodnicko-gynekologického oddělení, tak dětského a novorozeneckého oddělení Chrudimské nemocnice, které se stále vylepšuje. V loňském roce tak například novorozenecké oddělení získalo nové vaničky pro pohodlné koupání dětí, porodnici pak zanedlouho čeká nové porodní lůžko.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje – Nemocnice Chrudim

  •  
  •