„Nejlepší plán je žádný plán," říká cestovatel, který projel po zemi celou Hedvábnou stezku

Pardubice – „Nejlepší plán je žádný plán." Tak zní cestovatelské motto pardubického rodáka Martina Půlpána, který je v České knize rekordů zapsán jako první Čech, jenž sám po zemi projel celou Hedvábnou stezku z Istanbulu do Číny. A právě o tomto dobrodružství, které se dá zažít jen jednou za život, bude vyprávět ve čtvrtek 14. září 2023 od 17 hodin v penzionu Pluto v Srchu.

Po stopách dávných karavan

S Martinem Půlpánem se můžete vydat po stopách dávných karavan, které mířily z Evropy do Číny. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o historii jednotlivých zemí na Hedvábné stezce. Zjistíte řadu perliček o národech žijících v těch nejzapadlejších koutech světa. Dostanete mnoho tipů, jak tuto stezku zdolat bezpečně na vlastní pěst.

Ukazuje svět takový, jaký je

„Cestuji světem a ukazuji jej takový, jaký je. Ne takový, jaký si jej přejeme mít," zdůraznil Martin Půlpán, který prozatím navštívil 92 zemí světa a o svých cestovatelských toulkách píše na svém blogu s názvem Lost Czech Man

„Již dávno mě nebaví výlety, kdy jsem měl každý den, hodinu i kilometr pečlivě naplánované. Baví mě se toulat světem a být ztracen v cizím městě nebo zemi a poznávat místní kulturu, lidi a zajímavá zákoutí. Není nic lepšího, než když odbočíte z turisticky hlavní cesty a objevíte nějaké zajímavé místo, kde jste sám a žijete tím daným okamžikem. Chci být ztracen, chci se toulat a chci poznávat oblasti, kam se jiní neodváží," podotkl Martin Půlpán.  

Vtipné, ale i nebezpečné situace

„Přednáška je plná vtipných, ale i nebezpečných situací, překrásné architektury či divokých hor a rozpálených pouští," řekla Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), která tuto akci pořádá společně s Místní akční skupinou (MAS) Regionu Kunětické hory v rámci projektu Komunita pro komunitu. „Jeho hlavním cílem je stmelovat rodiny, podporovat opomíjené skupiny obyvatel, aby si mohly užívat aktivního důstojného života ve společnosti a také zamezit odlivu lidí z venkova do měst," uvedl předseda MAS Regionu Kunětické hory Jozef Petrenec.

Akce, které mají přínos pro komunitu

„Chceme pořádat různé akce, semináře a přednášky, které by měly pro komunitu přínos a posilovat tak komunitní a rodinné vazby," upřesnila manažerka pro strategii komunitně vedeného místního rozvoje Kristýna Holečková.Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus. Má dva klíčové partnery. Těmi jsou spolek Zdraví a sportovní aktivity a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ