Navzdory omezení provozu navštívilo Východočeské muzeum a Zámek Pardubice přes sto tisíc lidí…

Pardubice – Více než 103 tisíc návštěvníků přivítaly v loňském roce Východočeské muzeum v Pardubicích a Zámek Pardubice. Ačkoliv se celý areál chystal na právě zahájenou rekonstrukci v rámci evropského projektu a postupně omezoval provoz. Počet návštěvníků předchozí roky výrazně rostl, loni dosáhl vůbec rekordního počtu 136 tisíc.

„Zámek Pardubice se dlouho chystal na právě zahájený evropský projekt a s nižší návštěvností jsme počítali už v minulém roce. Přesto překročila očekávání a potvrdila, že zámek je nejatraktivnějším objektem ve vlastnictví Pardubického kraje a nabídka výstav a programů, a to jak Východočeské galerie, tak Východočeského muzea, které celý objekt spravuje, přitahuje návštěvníky navzdory omezením provozu,“ uvádí 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Včely ze všech úhlů - OMG Otevřená muzea a galerie
« 1 z 8 »

„V první polovině roku provoz utlumila tři měsíce trvající oprava pernštejnského mostku, jediného přístupu do zámeckého paláce. Po prázdninách jsme už naplno začali přípravu na rekonstrukci – muzejní „akci kulový blesk“, tedy uzavření a vyklízení expozic a sálů, stěhování pracovníků a sbírkových předmětů,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Přesto návštěvnost přesáhla naše očekávání. Výstavy, expozice a jejich doprovodné programy včetně přednášek loni navštívilo 42 tisíc lidí. Táhly především výstavy Včely ze všech ú(h)lů, Poklady zbrojnic a Velký svět malých hrdinů,“ konstatuje Tomáš Libánek. Stále stoupá obliba kulturního programu, především tradičních akcí Velikonoce na zámku a Krajské dožínky, stejně jako divadelního festivalu Pernštejn(l)ove či Zámkohraní aneb Krásného dětského dne.

Velký nárůst zájemců zaznamenaly prohlídkový okruh rytířskými sály a kaplí Tří králů a prohlídky areálu zámku či historického centra města a prohlídky krytu civilní obrany v zámeckém valu. I když rytířské sály nebudou po dobu rekonstrukce přístupné, rozšíří letos Východočeské muzeum v Pardubicích nabídku prohlídek přístupné části zámeckého areálu a města. Novinkou budou od jara 2019 prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany. „Plánujeme i uspořádání některých tradičních akcí, jako jsou muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove. Další program budeme pružně připravovat podle harmonogramu stavby,“ dodal Libánek.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •