Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Larischovy vily

Pardubice – Při příležitosti 80. výročí od heydrichiády vydal Pardubický kraj ve spolupráci s Československou obcí legionářskou sadu šesti pamětních mincí připomínajících klíčové události od seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid až po popravy na pardubickém Zámečku. Před koncem roku si limitovanou edici mincí v celkovém počtu 200 sad mohou zakoupit také zájemci z řad veřejnosti. Všechny prostředky z prodeje mincí budou využity na opravu Larischovy vily.

„V letošním roce jsme si připomínali 80 let od období heydrichiády, která se řadí jednoznačně mezi nejsmutnější období v našich novodobých dějinách. Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Památníkem Lidice – Ležáky, jsme se snažili připomínat jak klíčové události tohoto období, tak i důležité osobnosti, a to včetně těch méně známých. Celý pietní rok vyvrcholil vzpomínkovým večerem 24. června, tedy přímo v den ležácké tragédie, a to v samotném pietním území Ležáky," shrnul hejtman Martin Netolický.

Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Larischovy vily
« z 9 »

V rámci vzpomínkového roku jsme také vydali limitovanou edici pamětních mincí s vyobrazením klíčových událostí období heydrichiády. Mince se tak věnují seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid, dále pak atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vypálení Lidic, bojům v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, vypálení Ležáků a nakonec popravám na Zámečku v Pardubicích. Jedná se tak o sadu šesti zcela unikátních mincí, kterých nyní prostřednictvím Československé obce legionářské a Východočeského muzea v Pardubicích nabídneme do prodeje 200 kusů, a to za cenu 1100 korun za sadu. Všechny prostředky z prodeje mincí budou využity Československou obcí legionářskou na rekonstrukci Larischovy vily," řekl hejtman Martin Netolický.

Sadu mincí bude možné pořídit prostřednictvím e-shopu na internetových stránkách Východočeského muzea v Pardubicích nebo přímo na pokladně muzea. Po předchozí dohodě budou k dostání také u správce Larischovy vily a předsedy chrudimské jednoty Československé obce legionářské Františka Bobka na emailu: bobek@csol.cz. Samotný prodej bude zahájen ve čtvrtek 15. prosince.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj