Na Tři krále rozezní zámeckou kapli tři koncerty…

Pardubice – Tři koncerty rozezní v neděli 6. ledna kapli Tří králů na Zámku Pardubice. Od 14 a od 15 hodin vystoupí folklórní soubor Baldrián s pásmem koled. Pardubický Spolek pěveckých sborů Pernštýn – Ludmila – Suk se připojí v 17 hodin s vánočními písněmi a koledami. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.

„Tříkrálové koncerty pořádáme v kapli Tří králů třetím rokem a stala se z nich milá tradice. Původně soukromá kaple Pernštejnů pojme jen kolem třiceti posluchačů, jde tedy o exkluzívní zážitek,“ upozorňuje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Spolek pěveckých sborů Pernštýn-Ludmila-Suk vystoupí pod vedením sbormistra Martina Berana. Návštěvníci uslyší pastorely Jakuba Jana Ryby, Steckerovu koledu nebo barokní koledu Z archy vypuštěný holoubku.

Kaple na pernštejnském pardubickém zámku byla vystavěna v době před rokem 1500. Ve své střídmé podobě ještě nenese ohlasy renesance, která ovlivnila pozdější úpravy zámku. Své jméno dostala podle obrazu na centrálním oltáři. Pochází z 2. poloviny 18. století a jeho autorství se připisuje malíři Františku Theodoru Dallingerovi. Výjev klanění tří mudrců Marii s Ježíškem malíř umístil do ruin jakéhosi antického chrámu, který měl být v dobových stylizacích 18. století důstojnější kulisou pro uctění narozeného spasitele.  Centrální oltář navrhl v novogotickém slohu František Schmoranz v roce 1878.

Kaple byla po rekonstrukci a restaurování interiéru znovu zpřístupněna veřejnosti v roce 2013. Přístupná je v rámci prohlídkových okruhů Rytířské sály a kaple Tří králů nebo na objednávku v rámci prohlídky Zámek jako pernštejnská rezidence.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •