Na Svojanově čekají hrdiny z pohádek i samotného krále…

Svojanov – Správa oblíbené památky myslela i v době koronavirové na lepší časy. Připravila na červen zajímavé akce. Výletníci se na hradě přenesou do světa pohádek. Prožijí i královské slavnosti.

Hned na první červnový víkend je naplánované zpestření prohlídek. „Návštěvníci se na obou prohlídkových trasách budou potkávat s pohádkovými postavami. Na každém okruhu se odehrají tři pohádkové scény," upřesňuje kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír. Letos jsou nachystané ukázky ze známých pohádek, které výletníci na Svojanově ještě neviděli. „Novinkou bude například Kráska a zvíře," říká kastelán.

Které postavy se na hrad dostaví tentokrát? To odtajňovat nebudeme. Jedno je však jisté. Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní. Účastníci prohlídek by tedy měli počítat s tím, že budou vtažení do děje. Prohlídky jsou vhodné jak pro rodiny s malými dětmi, tak i pro všechny dospělé, kteří mají rádi pohádky. Na tyto speciální prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech. Dny pohádek se odehrají 5. a 6. června 2021.

Na konci června vzdají na hradě hold Přemyslu Otakarovi II. Tradiční Královské slavnosti se konají ve dnech 26. a 27. června 2021. Jsou důkazem, že na hradě na tohoto významného panovníka, zakladatele Svojanova, nezapomínají. Hlavní část slavností se odehraje v srdci hradu, tedy na hlavním nádvoří. Návštěvníci se pobaví u historického příběhu z dob vlády Přemysla Otakara II. O pobavení krále a samozřejmě i výletníků se postarají členové spolku Honorata. Nebudou chybět souboje mezi královskými vojáky a hradní osádkou. Sukně rozvlní tanečnice a svůj um předvedou i bubeníci.

Milovníci historie nepřijdou po dobu slavností ani o komentované prohlídky empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Přístupná budou samozřejmě také středověká sklepení, opředená legendami a pověstmi, mučírna a dům zbrojnošů. Odpočnout si mohou v zahradách nebo vystoupat na hlásku, kde se otevírá nádherný výhled do kraje.

Jak už bývá na Svojanově zvykem, pro výletníky jsou nachystané také novinky. „Získali jsme sbírku dvou set kusů loveckých trofejí. Vyzdobili jsme jimi pánské pokoje v empírovém paláci hradu," uvádí Miloš Dempír. Část trofejí dekoruje stěny také hlavního sálu domu zbrojnošů.

V letošním roce nechybí ani zajímavá výstava. Od měsíce června je zpřístupněná speciální expozice nazvaná „Život v secesi". Výstavu najdou návštěvníci v galerii v předhradí v prostorách bývalých koníren. Na své si přijdou milovníci historie, romantici, ale i všichni ostatní včetně dětí. „Populárně naučnou formou se dozvědí spoustu zajímavostí o životě v této době. K vidění je nejen vybavení domácností, pokojů, ale také dobové oděvy i různé drobnosti používané ke každodennímu životu té doby," doplňuje kastelán. Výletníky potěší nejen to, jak se dámy, páni i děti v době secese oblékali, ale najdou zde i spoustu zajímavých rad z dobových časopisů, například jak má být vkusně upravený stůl, jak se chová slušný člověk při jídle, co je zdvořilé, i jak trestati dítky.

A proč právě secese? „Toto období jsme vybrali proto, že se jedná o období, kdy se na hradě naposledy žilo. Výletníci po prohlídce hradních interiérů mohou navštívit ještě galerii, kde výstava na prohlídku naváže a ukáže spoustu bližších detailů o životě té doby," říká Miloš Dempír. Pokud do turistické sezony nezasáhnou nečekané události, výstava potrvá přes celé léto až do září.          

Uskutečnění kulturních akcí, které správa hradu naplánovala, je závislé na rozvolňování vládních opatření. Všechny aktuální informace ohledně konání akcí najdou návštěvníci před blížícími se termíny na webových stránkách hradu Svojanov a na jeho facebooku. Bližší informace zájemci získají také na info@svojanov.cz nebo na telefonním čísle 461 744 124

Hrad má v červnu brány dokořán od 9 do 17 hodin, od července pak až do 18, a to každý den včetně pondělí.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo už opět nabízí všechny tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/