Na Svojanově bude hostina. Přijeďte si pochutnat!

Svojanov – Na oblíbeném hradě se výletníci nebudou nudit ani v říjnu. V hradní kuchyni se budou dokonce podávat dobová jídla.

Správa hradu na první říjnový víkend, tedy na 2. a 3. října 2021 naplánovala dny dobové kuchyně.

„V historické hradní kuchyni budou Perchty von Bladen připravovat podle dobových receptů pokrmy typické pro 18. a 19. století. Návštěvníci budou moci ochutnat, co se v oné době jedlo a posoudit tak rozdíly proti dnešku," říká kastelán hradu Miloš Dempír.

Perchty von Bladen jsou šikovné dámy z Mladoňova, které dokáží obecenstvo na jakékoliv akci zabavit, někdy tancem a slovem, tentokrát se však představí v roli hospodyněk. „Budeme připravovat například bramborové knedlíky s uzeným masem, zelí, řízečky, či brambory se zakysanou smetanou," odtajňuje za Perchty Dagmar Moravcová. Nebudou však chybět ani sladké dobroty jako kynuté ovocné knedlíky, Honzovy buchty nebo dýňové bábovky. Výletníci dostanou ode všeho ochutnat.

Ochutnávky dobových jídel jsou součástí prohlídkového okruhu A. Návštěvníci nepřijdou ani o komentované prohlídky středového okruhu B.

Hrad Svojanov má v říjnu brány dokořán každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. 

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/