Na podzim se přesvědčíme, jak velký je celý Svitavský betlém…

Pardubice/Svitavy – Takzvaný Svitavský betlém, který byl v době normalizace v havarijním stavu uložený v depozitáři Východočeského muzea v Pardubicích, Pardubický kraj do Svitav nejprve zapůjčil.  V roce 2015 došlo k jeho převedení do majetku města. Městské muzeum a galerie ve Svitavách se ho snaží postupně restaurovat. Zatím provizorně poskládanou část představují v muzeu veřejnosti, ale více než polovina figurek, staveb a mechanismů je ještě v depozitáři nebo u restaurátorů. Na podzim se ho odborníci pokusí sestavit do jednoho celku i s dosud neopravenými částmi, aby bylo jasné, jak velká plocha bude potřeba pro jeho finální umístění.

Na stav oprav se spolu se starostou Davidem Šimkem podíval i 1. náměstek pro majetek, investice a kulturu pardubického kraje Roman Línek. „Pardubický kraj každoročně přispívá z kulturních dotačních programů na obnovu betléma. To samozřejmě nestačí, náklady na dokončení rekonstrukce se odhadují ještě přibližně na tři miliony korun, zapojuje se i město a muzeum se uchází také o státní dotace,“ říká Línek a pokračuje: „ Jsme si vědomi toho, že tento betlém bude obrovskou kulturní a turistickou zajímavostí. Je dokonce větší než Třebechovický betlém, vypadá to, že bude mít celkem kolem 11 metrů. Na rozdíl od Třebechovického betlému je barevný, má celkem 635 figur a rozpohybuje ho 51 mechanismů. Je výjimečný také tím, že má celou andělskou hudbu. Věřím, že se na něj bude do Svitav chtít přijet podívat mnoho návštěvníků od nás i ze zahraničí.“

Stavby betléma
« 1 z 7 »

Svitavský betlém vznikal více než 100 let (1826-1940), proto mají některé figurky různé proporce. V současné době restaurují jeho figurky, mechanismy a stavby tři odborníci.   „Rádi bychom do toho zapojili víc lidí, aby to šlo rychleji. Největší výzvou pro nás ale bude definitivní umístění betlému,“ konstatuje David Šimek s tím, že do stávajících prostor Městského muzea a galerie se opravný betlém nevejde. Město proto hledá jiný vhodný prostor.

„Svitavy bývaly městem betlémářů, dovedu si představit, že by kromě ústředního Svitavského betlému mohlo muzeum vystavovat i další místní betlémy. Za první republiky jich tu bylo na čtyři stovky a 40 z nich bylo pohyblivých. Je tady v tomto ohledu velký potenciál, který budeme rozhodně podporovat,“ dodává Línek.

V současné době je v muzeu k vidění kromě zatím statické části betlému i malá pohyblivá část, kterou muzeum připravilo díky evropskému grantu tak, aby návštěvníci měli alespoň malou ochutnávku budoucího stavu.

Pardubický kraj letos přispěje kromě betlému také na pořízení nového osvětlení expozice muzea. To se zaměřuje například na příběh Oskara Schindlera nebo má velkou sbírku prací techniky. Kromě toho pořádá řadu výstav a animačních programů.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •