Na pardubickém gymnáziu pomůže s angličtinou Američanka Anna Caroline Zittle

Pardubice – V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 31 stipendistů Fulbrightova programu a jednou z nich je i Anna Caroline Zittle, která bude v tomto školním roce působit na Gymnáziu, Pardubice, Dašická 1083.

Mladí Američané ve věku od 21 do 26 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo téměř 250. Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Asistentka Anna Caroline Zittle se plánuje zapojit do školního sboru, sportovních aktivit školy a zároveň povede odpolední konverzační kroužek pro žáky/žákyně  gymnázia. 

„Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu," říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková. 

Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následujícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2022.  

Anna Caroline Zittle je v České republice už přes měsíc a na začátek školního roku se velmi těší: "Těším se, až budu moci spolupracovat s vyučujícími anglického jazyka v hodinách, až se seznámím s žáky/žákyněmi školy nejen ve třídě, ale i při volnočasových aktivitách, až více poznám Pardubice a krásy České republiky a budu všem moci předávat mé zkušenosti a zážitky z Ameriky ".  

Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už více než 2200 českých a amerických stipendistů. Komise J.W. Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.

Seznam měst, ve kterých asistenti v tomto školním roce působí: Bílovec, Český Krumlov, České Budějovice, Děčín, Hodonín, Holešov, Chomutov, Chotěboř, Chrudim, Jindřichův Hradec, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Louny, Most, Nový Jičín, Odry, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Poděbrady, Prostějov, Strakonice, Strážnice, Sušice, Tanvald, Tišnov, Trutnov a Třebíč.

Autor: Kateřina Ulbrichová 
Zdroj a foto: Gymnázium Pardubice, Dašická 1083