Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2018…

Pardubice – V pondělí 28. ledna byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny 19. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš a jeho pardubická kolegyně Jana Ondrušková. Program večera opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.

Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2018 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Další komediální představení zájemce čekala v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je právě svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkaly o titul Komedie roku 2018, byly vybrány: drsná komedie ze současnosti o manipulaci a svobodě Děkujeme, že zde kouříte ústeckého Činoherního studia, provokativní hra nejen o přiznání sexuální identity Sedmé nebe v podání pražského Divadla pod Palmovkou či situační komedie královéhradeckého Klicperova divadla Klášterní ulice aneb To je vražda, hopsala! Dále se do soutěže zapojily klasická francouzská veselohra o lásce Falešné našeptávání uherskohradišťského Slováckého divadla, zlínské Upokojenkyně, jež s lehkostí a nenásilným humorem mluví o stáří, osamělosti a bezzubé senilitě, a Molièrův Lakomec z Městského divadla Brno. Pořádající soubor Východočeského divadla Pardubice do souboje o festivalové ceny vyslal anglickou situační komedii Z postele do postele.

Diváci své herce odměnili dlouhotrvající děkovačkou a sponzor soudkem lahodného piva. Foto Michal Klíma
« z 4 »

Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která letos zasedala ve složení: recenzentka a předsedkyně činoherní komise Cen Thálie Jana Paterová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, režisérka Kateřina Dušková, dramaturg ČT Zdeněk A. Tichý a dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků. Alternativou odborné poroty byla stejně jako v minulých ročnících studentská porota sestavená tentokrát studenty Masarykovy univerzity Brno a JAMU Brno. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

Vedle tradičních festivalových cen – Komedie roku, Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší herecké výkony – byla poosmé v historii festivalu udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. Jejími předchozími laureáty jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek, Jan Vodňanský, Ivan Trojan a Boleslav Polívka. Podruhé byla předána i Cena za nejlepší režii.


Výsledky:

Komedie roku 2018

Alan Ayckbourn / Z postele do postele
Režie Zdeněk Dušek – Východočeské divadlo Pardubice

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

Kamila Trnková v rolích Edwarda a Betty v komedii Sedmé nebe
v režii Eduarda Kudláče – Divadlo pod Palmovkou, Praha

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

Radek Valenta v rolích Betty a Edwarda v komedii Sedmé nebe
v režii Eduarda Kudláče – Divadlo pod Palmovkou, Praha

Cena za nejlepší režii

David Drábek za režii komedie Klášterní ulice aneb To je vražda, hopsala!
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Cena odborné poroty

Eugène Labiche – David Drábek / Klášterní ulice aneb To je vražda, hopsala!
Režie David Drábek – Klicperovo divadlo Hradec Králové

Cena studentské poroty

Kazimír Lupinec a kol. / Upokojenkyně
Režie Petr Michálek – Městské divadlo Zlín

Komedie diváků 2018

Alan Ayckbourn / Z postele do postele
Režie Zdeněk Dušek – Východočeské divadlo Pardubice

Cena Genia smíchu 2019

Hana Burešová
za mnohaletou dramaturgicko-režijní péči o čistotu komediálního žánru
a nacházení adekvátního jevištního života nejrůznějších textů

Autor: Radek Smetana
Zdroj a foto: Východočeské divadlo Pardubice