Na GRAND Festivalu smíchu byla předána Cena Genia smíchu…

Východočeské divadlo Pardubice od 22. do 29. ledna hostí 18. ročník GRAND Festivalu smíchu, který je soutěžní přehlídkou nejlepších komedií vzniklých v předešlém roce na jevištích českých profesionálních divadel.

Od roku 2012 je na festivalu mimo jiné udělována Cena Genia smíchu, kterou přebírá významná osobnost divadla, jež výraznou měrou přispěla do oblasti komediálního žánru. Název ceny je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla. Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků letos rozhodla, že držitelem Ceny Genia smíchu 2018 bude Boleslav Polívka, a svou volbu odůvodnila slovy: „Za neutuchající sílu komediálního talentu s přihlédnutím k postavě Burkeho v kultovním představení komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho."

Cena Genia smíchu v podobě originální plastiky akademické sochařky Kláry Klose se zpravidla předává na závěrečném Galavečeru smíchu, z důvodu časové vytíženosti si však Boleslav Polívka cenu převzal již v úterý 23. ledna před druhou soutěžní komedií, kterou v Pardubicích odehrálo Městské divadlo Brno.

Další ocenění – titul Komedie roku 2017, Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a ocenění pro nejlepšího herce, herečku a nově i režiséra – budou rozdány v pondělí 29. ledna v rámci slavnostního Galavečera smíchu, který bude spolu s pardubickou herečkou Janou Ondruškovou uvádět Miroslav Hanuš, jenž je i autorem scénáře večera. Galavečer smíchu natočí a v posunutém přímém přenosu odvysílá Česká televize, hlavní mediální partner GRAND Festivalu smíchu.

Autor: Radek Smetana
Foto: Michal Klíma – Východočeské Divadlo Pardubice
Zdroj: Východočeské Divadlo Pardubice