Na co myslet při cestách v zimním období?

KRAJ – V posledních několika dnech, kdy celou Českou Republiku zasáhla studená fronta, na některých místech začalo hustě sněžit a silnicích se tvoří ledovka, záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje zasahují u stále většího počtu úrazů a dopravních nehod. Zejména pak ve vyšších polohách a horských oblastech Pardubického kraje by měli lidé se sníženou pohyblivostí nebo při zhoršení základního onemocnění zvážit pobyt ve venkovním prostředí.

Pokud se v těchto podmínkách vydáváte na cestu osobním vozem, mějte na paměti: 

  1. Vždy se vydávejte na cestu připraveným a od mrazu námrazy kvalitně očištěným vozem (zimní pneumatiky, natankovaná nádrž, dostatečně silný akumulátor případně připravené sněhové řetězy).
  2. V automobilu mějte pro případ nouze připravené náhradní teplé oblečení, nabíječku na mobilní telefon nebo teplou přikrývku spolu s drobnou sladkostí a dostatkem vlažných tekutin nejen pro sebe ale hlavně pro malé děti.
  3. Starší lidé, nemocní či malé děti jsou více náchylní k podchlazení.
  4. Při cestě vozidlem, stejně jako při pohybu v terénu nikdy nepřeceňujte svoje síly a schopnosti!

Při jakýchkoli zdravotních obtížích či dopravní nehodě volejte ihned přímo na tísňovou linku 155 nebo využijte volání přes mobilní aplikaci Záchranka. Oběma způsoby se dovoláte na Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby, kde vám kvalifikovaný a odborně vzdělaný operátor poradí jak se zachovat, případně vás bude k poskytování první pomoci navádět. V případě nutnosti předává operátor tísňovou výzvu i ostatním složkám Integrovaného záchranného systému, totiž Policii  nebo Hasičům. Svědek události tak nemusí volat na jednotlivá čísla zvlášť. Při použití mobilní aplikace Záchranka tato sama odešle přesné údaje o vaší poloze na Zdravotnické operační středisko a v horském terénu i Horské službě. Pomoc tak dorazí k postiženému mnohem dříve. Zvláště důležité je včasné poskytnutí první pomoci u život ohrožujících stavů kdy s každou minutou prodlení výrazně klesá šance pacienta na přežití.

Zdroj a foto: Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje