Na chrudimských terasách bude číst Márdi…

Chrudim – Ve středu 7. října 2020 od 18 hodin se v Chrudimi uskuteční již sedmé pokračování Noci literatury. Ukázky z děl moderní evropské literatury bude číst zpěvák Márdi ze skupiny Vypsaná fiXa.

Noc literatury nabízí každoročně široké veřejnosti příležitost seznámit se s tvorbou současných evropských spisovatelů prostřednictvím známých osobností a na divácky atraktivních místech. Vedle Chrudimi se v letošním roce, pandemii navzdory, do akce zapojuje 70 měst v České republice a 35 v zahraničí. Na terasách historického renesančního Mydlářovského domu, který je sídlem Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, bude od 18 hodin číst zpěvák skupiny Vypsaná fiXa Michal Mareda alias Márdi.

Zazní ukázky ze dvou děl inspirovaných válečnými událostmi v Evropě, které od sebe dělí rovných sto let. Prvním z nich bude román Válka a terpentýn vlámského prozaika, esejisty a básníka Stefana Hertmanse. Kniha vychází ze zkušeností Hertmansova dědečka a jeho traumatických zážitků frontového vojáka v zákopech 1. světové války, které popsal v pečlivě vedených denících. Druhá ukázka z knihy Dlouhé časy ukrajinského prozaika a básníka Vladimíra Rafajenka zavede posluchače do města Z, v němž snadno rozpoznáme ukrajinský Doněck zmítaný občanskou válkou.

Na čtení pak naváže Márdiho sólové hudební vystoupení. Z důvodu bezpečnostních a hygienických opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií bude počet návštěvníků omezen. Informace naleznete na webu www.puppets.cz nebo na muzejním telefonním čísle 469 620 310.

Vstup na akci, kterou pořádá Muzeum loutkářských kultur ve spolupráci s Městskou knihovnou Chrudim, je zdarma.

Zdroj: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Foto: Márdi (Vypsaná Fixa)