Moskviče míří na hrad Svojanov…

Svojanov – Poslední prázdninový víkend na hradě bude tentokrát zasvěcený automobilům. Dostaveníčko si zde dali majitelé moskvičů.

Sraz aut této známé značky je naplánovaný na sobotu 29. srpna 2020. „V dopoledních hodinách se sjedou vozidla z celé republiky. Jejich majitelé je vystaví přímo v areálu hradu. V odpoledních hodinách se všichni společně vydáme na spanilou jízdu okolní krajinou,“ upřesňuje kastelán hradu Miloš Dempír. I on sám je majitelem moskviče. Počty těchto plechových miláčků, které by se měly zapojit, nejsou zanedbatelné. „Předpokládáme, že se zúčastní na padesát vozů,“ míní kastelán. Jedná se o vozy vyrobené v moskevské automobilce zhruba od šedesátých do počátku devadesátých let minulého století.  Návštěvníci si budou moci auta prohlédnout. Nebude chybět ani burza náhradních dílů.

Harmonogram:
10.00 zahájení srazu
14.00 spanilá jízda

Letošní sraz automobilů značky Moskvič je v pořadí druhý. První se konal v roce 2018.

Turisté mohou navštívit i interaktivní výstavu „Dracula a ti druzí, krvavá historie“, která je nainstalovaná v galerii v předhradí. Poučná expozice osvětluje mnohé, co se týká upírů. Zmiňuje, co se o nich tradovalo, připomíná nejvýraznější postavy nejen ze světových, ale i z našich dějin. Oblibě výletníků neunikají hrabě Dracula, Čachtická paní, ani oživlé obrazy, které reagují na zvídavé příchozí. Expozice připomíná i ty, kteří se bojem proti upírům zabývali, jako například Holanďan Van Helsing. Výstava je přístupná od úterka do neděle vždy od 10 do 17 hodin.

Návštěvníci nebudou ochuzení ani o prohlídky ostatních částí hradu, ať už empírového paláce se zařízenými salony a ložnicemi a vystavenou pohřební korunou Přemysla Otakara II. Ve středověkých sklepeních vyslechnou legendy a pověsti. Mohou však vystoupat také na hlásku. Lákavé jsou v letních měsících také procházky hradním areálem, který čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru. Jedinečná gotická zahrada je provoněná kvetoucími růžemi a bylinkami.  

Hrad Svojanov má v srpnu brány dokořán každý den, vždy od 9 do 18 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. 

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března až do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz | www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •