Mladý talent zvládá triky, s nimiž by se neztratil ani na olympiádě!

Vojtěch Ševeček z obce Spojil u Pardubic prokazuje v šestnácti letech obrovský sportovní talent. Od útlého dětství přes tenis, hokej, fotbal a dodnes florbal se ale poslední dva roky věnuje především freestylovému lyžování.

Už ve třech letech sjížděl kopce v Krkonoších. V patnácti si koupil za svoje našetřené peníze první freestylové lyže a rychle se na nich naučil první triky. V šestnácti pak dokázal zvládnout „majstrštyk“, s kterým by se neztratil ani na olympijských hrách!

Trik zvaný „doublecork 1260 mute“ není vůbec jednoduchý. Ve vzduchu musí stihnout hned tři a půl otočky horizontálně o 1260° a k tomu dvakrát přes hlavu a ještě s chycením lyže!

Moc lidí tento skok nezvládá. Většinou jde o skvělé lyžaře s bohatými zkušenostmi. Vojta ho zvládl v 16 letech. Je to hodně talentovaný kluk,“ říká o něm jeho trenér Josef „Pepé“ Kalenský.

Vojtěch Ševeček, jenž je jednou z velkých nadějí českého freeskingu a členem Akademie freestylového lyžování, posbíral za krátký čas, který se tomuto sportu věnuje, celou řadu úspěchů. Tím největším je stříbrná medaile ze série závodů Czech Freeski Tour v nejmladší kategorii, což je vlastně Mistrovství České republiky (MČR).

Na kluka ze země bez Alp a ledovců, který v létě trénuje triky pouze na trampolíně, skáče na lyžích do molitanu nebo do vody a překážky zvané raily „piluje“ na zahradě na „trubce“, to není špatné, nemyslíte?

Letos v zimě se Vojta chystá na seriál závodů MČR – druhým rokem v kategorii s dospělými. V plánu je účast na závodech Evropského poháru a Světového poháru v Rakousku a Mistrovství světa juniorů v Itálii. Na něj měl vyrazit už v loňském roce, ale bohužel přišlo těsně před ním zranění…

„Mým snem je účast na olympiádě juniorů v roce 2020 a na závodech X-Games,“ sděluje s odhodláním český talent freeskiingu Vojtěch Ševeček, pro něhož je slavný festival extrémních sportů velkou výzvou.

Klíčová však bude nejen sportovní výkonnost, ale i dostatek peněz. „Škoda, že podpora tohoto odvětví lyžování je zatím v Česku tak malá. V loňském roce sice vznikla Akademie freestylového lyžování pod hlavičkou lyžařského svazu, ale téměř všechny náklady jsme stejně hradili my, rodiče,“ podotýká otec talentovaného Vojty Karel, podle něhož se roční náklady na základní přípravu v  sezoně pohybovaly v řádech stovek tisíc korun.

Soustředění na ledovcích či ve snowparcích v Rakousku a Itálii, výbava, trenér… To rozhodně není levná záležitost, i když částečnou výbavou již některé firmy Vojtu podpořily, protože si všimly jeho talentu,“ dodává Karel Ševeček.

Letos to na začátku sezony vypadá, že si i svaz uvědomil, že bez podpory mladých talentů by freestylové lyžování v Česku možná brzy skončilo.

Na něco již finance jsou. Stále je ale většina výdajů na rodičích a někteří už to moc nezvládáme. Doufejme, že se brzy situace ještě zlepší, aby měl vůbec v budoucnu kdo Českou republiku v tomto olympijském sportu reprezentovat a aby Marek „Mário“ Skála, náš první a zatím jediný olympijský reprezentant, nebyl na dlouhou dobu i poslední,“ uzavírá Karel Ševeček.

Autor: Tomáš Dvořák

  •  
  •