Migranta z Afghánistánu našli na nádraží v Uhersku…

Pardubicko – V pondělí 29. 7. 2019 jsme na lince 158 přijali oznámení o pohybu muže zvláštního vzezření, dle oznamovatele migranta, u vlakového nádraží v Uhersku na Pardubicku.

Operační důstojník proto na místo poslal hlídku jak policistů z obvodního oddělení, tak i pardubickou cizineckou policii. Hlídka na místě opravdu mladíka našla. Ten u sebe neměl žádné doklady a odmítal s policií komunikovat. Uvedl pouze, že je z Afghánistánu.

Na sobě měl silně znečištěný oděv. Policisté muže převezli na prohlídku do nemocnice, odkud byl převezen a umístěn do policejní cely. Následující den provedla cizinecká policie identifikační úkony a zahájila řízení o správním vyhoštění, jehož výsledkem může být znemožnění vstupu na území členských států EU až na 3 roky. Rozhodnutím policie byl cizinec umístěn do zařízení pro zajištění cizinců. Nyní se provádí odborné zkoumání věku cizince, neboť jím uváděných 16 let se policistům nejeví jako jeho skutečný věk.

Když cizinec začal komunikovat, uvedl, že se do Evropské unie dostal mimo oficiální hraniční přechod a cíleně s pomocí převaděčů se pohyboval v úkrytu vozidel a nákladních vlaků tzv. balkánskou cestou. Dále uvedl, že policii v Evropě se záměrně vyhýbal a nikde v EU doposud nežádal o azyl. Uvedl, že o azyl nemá zájem žádat ani v České republice.

Rozhodujícím hlediskem pro další postup je určení věku cizince, jemuž byl vzhledem k udávanému věku ustanoven opatrovník. Na cizince je nyní pohlíženo jako na nezletilého bez doprovodu. Bude-li prokázáno, že cizinec je dospělý, povinnost opatrovnictví ze zákona zanikne.

Autor: kpt. Lic. Martin DEMEK, Odbor cizinecké policie KŘP Pardubického kraje
Zdroj: Policie ČR
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ

  •  
  •