Městská policie Pardubice se rozloučila s Edou a Otou. Služební koně odjeli na důchod

Pardubice – Od městské policie odchází do důchodu dva oblíbení veteráni. Určitě je oba znáte a určitě jste nečekali, že jejich důchodový věk je 26 a 25 let. Nebudeme vás napínat. Jde o naše dva koníky Edu a Otu, kteří po dvaceti letech služby v Jízdním oddíle Městské policie Pardubice naposled vyjeli z naší stáje na Dostihovém závodišti Pardubice, pověsili pracovní sedla na hřebík a vyrazili si do světa. 

Viděli jste je na bezpočtu akcí, zavádět startovní pole koní před diváky před Velkou pardubickou, vítali prvňáčky při nástupu do tříd a také příchod prázdnin před školou. Dělali radost při ukázkách dovedností i na startu soutěží. I pro policejní koně ale někdy nastane čas, kdy se víc než na službu musí myslet na seno a odpočinek. 

Pro členy jízdního oddílu pak zůstanou i vzpomínky na Edíkovu spolehlivost a bohorovný klid za každého počasí i situace, která z něj dělala toho nejspolehlivějšího koně v našem čtyřčlenném stádu. A vzpomínat budeme i na Otíkovu škodolibost a tvrdohlavost. Jeho provokativní vyšlápnutí jednoho kopyta přesně na jeden krok ven z boxu, kdykoliv jej nikdo nehlídal, bylo jeho každodenní rebelství, na které ale budeme rádi vzpomínat.  

Naši vraníci Eda a Ota sloužili v řadách Městské policie Pardubice plných dvacet let. Od samotného založení Jízdního oddílu byli u celé jeho dosavadní historie a zaslouží si tak řádný důchod. I ten ale nakonec budou jako dva staří kamarádi trávit bok po boku. Nový domov nalezli v Dolních Vlčkovicích v Podkrkonoší u Jitky Černé. A i když už jsou oba koně v zaslouženém důchodu, trochu "pracovního vyžití" je ještě čeká. Radost budou totiž při setkáních se seniory rozdávat dál.

Městská policie Pardubice se rozloučila s Edou a Otou. Služební koně odjeli na důchod
« z 9 »

"Návraty 2017 je projekt, který má být o setkávání starších lidí se staršími koňmi s tím, že obě tyto skupiny jsou klidnější. Už nepotřebují jezdit, ale potřebují být spolu. Eda s Otou tady mají připravený důchod, který jsme jim domluvili už někdy v roce 2009. Původně jsme počítali jen s nejstarším Edou a teď jsou tady i s Otou. Když už byli dvacet let spolu, nebudeme je od sebe oddělovat. Čeká tu na ně černá kladrubačka Mantova, které je 28 let a je to zasloužilá matka deseti hříbat," říká Jitka Černá. 

A závěrem dodáváme, že se nemusíte bát, že by naši zbývající koníci Monty a Kuba zůstali sami. Dva nové kamarády do stáda totiž přivítáme ve stájích už zakrátko.

"Edo a Oto, děkujeme. Pro nás jste nebyli jen koně, ale naši skuteční kamarádi. Přejeme vám, ať si zasloužený důchod užijete k plné spokojenosti, zasloužíte si jej," loučí se svými svěřenci Josef Málek, velitel jízdního oddílu Městské policie Pardubice.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice 
Zdroj a foto:Městská policie Pardubice