Městská oslava Silvestra se ruší, Andělský advent bude netradiční…

Litomyšl – Radnice musela kvůli platným opatřením proti šíření covid-19 změnit plány u mnoha tradičních akcí. Komplikace se nevyhnuly ani přípravám oslav Silvestra a Andělských adventních nedělí, na které jsou Litomyšlané roky zvyklí. Rada města v úterý 10. října nakonec rozhodla o tom, že letošní městská oslava Silvestra se kvůli epidemiologické situaci zcela zruší, na Smetanově náměstí tak nebude klasický ohňostroj, chybět budou i stánky s tradiční čočkovou polévkou.

Samozřejmě nás to velice mrzí, ale vzhledem k nařízením vlády, hygieniků a situaci v republice jsme se rozhodli zrušit letošní městské oslavy příchodu nového roku. Akce na Smetanově náměstí má dlouholetou tradici a lidé jsou na ni zvyklí. Rozhodnutí jsme oddalovali co nejvíce, abychom mohli reagovat na případné uvolnění podmínek pro pořádání hromadných akcí, ale s přípravami se musí začít v předstihu a zatím nic nenasvědčuje masivnímu uvolňování pravidel. Silvestra tedy jako v dalších městech oslavíme spíše v rodinném kruhu a já doufám, že rok 2021 bude mnohem šťastnější a klidnější než ten letošní,“ uvedl k rozhodnutí rady místostarosta Radomil Kašpar.

Na vládní nařízení museli také reagovat organizátoři oblíbených Andělských adventních nedělí. Oslava adventu letos kvůli hygienickým opatřením bude komornější, ale Litomyšlané o ni nepřijdou. „Velká sešlost s koncertem a promluvou duchovních v rámci první adventní neděle bohužel možná není, ale snažíme se přes všechna omezení připravit zajímavý adventní program pro rodiny. Každý den počínaje první adventní nedělí a konče Štědrým dnem zveřejníme na facebookové stránce a webu www.andelskalitomysl.cz tip na jednu Andělskou adventní procházku po Litomyšli a okolí. A protože už nám chybí vaše tváře, bude procházkování spojeno s fotosoutěží! Na co se mohou výherci těšit? Na parádní dárkové balíčky s názvem Instantní Silvestr, který bude kromě jiného obsahovat např. čočku, recept na čočkovku od M. D. Rettigové, prskavky, hrneček, Lázeňský elixír, andělíčka pro štěstí a další drobné dárky. Připravujeme také tradiční sváteční slovo litomyšlských duchovních při rozsvěcení jednotlivých svící na adventním věnci – letos ve formě krátkých videí. I přes nestandardní situaci se snažíme o to, abychom mohli sdílet zážitky – i když tentokrát více v on-linu než osobně. V případě, že vláda alespoň trošku uvolní pravidla, jsme připraveni na zámeckém návrší uspořádat voňavý adventní trh se svařákem a prodejem vánočních dárků. V očekávání je i svařáček U Fiška, který v loňském roce rozdával radost u radniční věže. Další informace zveřejníme v příštích dnech,“ popisuje letošní program oslav adventu Michaela Severová, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl.

Stejně tak se lidé mohou těšit na celkem tři vánoční stromy, které budou tradičně na Smetanově náměstí, náměstí Václava Havla a u supermarketu Billa. Jejich slavnostní rozsvícení není za současné situace možné, ale stromy budou na svých místech i s ozdobami od první adventní neděle.

Autor: Michele Vojáček – tiskový mluvčí Město Litomyšl
Zdroj a foto: Město Litomyšl

  •  
  •