Maturita: Počítání krmných dávek i správná péče o pleť…

KRAJ – V uplynulém týdnu se na středních odborných školách uskutečnily praktické maturitní zkoušky. Radní Bohumil Bernášek při této příležitosti navštívil Střední zemědělskou školu a veterinární Lanškroun a Střední odbornou školu a střední odborné učiliště Lanškroun.  

Maturity budou v pondělí 1. června a v úterý 2. června pokračovat didaktickými testy, které zadává a vyhodnocuje společnost CERMAT. Slohové písemné práce letos maturanti psát nebudou. Termíny ústní zkoušky určují ředitelé jednotlivých škol, nesmí ale být později než 17. července.

Na SZeŠ v Lanškrouně skládalo praktickou zkoušku 70 žáků a to v oborech agropodnikání a veterinářství.  „Témata praktické zkoušky korespondují s teoretickou částí maturity.  Žáci plní praktickou zkoušku před maturitní komisí,“ vysvětlil ředitel školy David Hruška.  Během zkoušky si mohli budoucí zemědělští odborníci vylosovat témata jako manipulace se zvířaty, seřízení secího stroje, výpočty obratu stáda nebo počítání krmných dávek.  Kolegové veterináři mohli předvést své znalosti v tématech, jako jsou příprava zvířecího pacienta pro operaci, obvazová technika u malých a velkých zvířat, inseminace krávy nebo koně.

Na SOŠ a SOU Lanškroun nemělo deset maturantek v oboru kosmetické služby problémy s nošením roušek. Ta totiž není v jejich profesi kosmetiček ničím výjimečným.  „Jediná změna byla, že modely z řad veřejnosti nahradily učitelky a mistrové ze školy. Dodržujeme standardně hygienické předpisy dle norem určených pro kosmetické salony,“ sdělila Vlasta Tomanová, vedoucí učitelka odborného výcviku. Žákyně předváděly své dovednosti při manikúře, péči o pleť či líčení.  

Maturita: Počítání krmných dávek i správná péče o pleť
« 1 z 6 »

„V Pardubickém kraji maturuje v letošním roce téměř 3 500 žáků. Z toho je přibližně 1 000 žáků na gymnáziích, na odborných školách a konzervatoři je 2 500 maturujících žáků, z toho 200 v nástavbovém studiu. Na našich školách v minulém týdnu probíhaly praktické maturitní zkoušky. Ve školách byla příjemná pracovní atmosféra a žáci byli velmi dobře připraveni,“ řekl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. 

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •