Magnesia Litera – kniha Jiřího Ševčíka v elitní společnosti, chystá se i audioverze s hvězdným obsazením…

Pardubice – Je libo Queen, Eltona Johna, George Michaela, Davida Bowieho, či snad Micka Jaggera z první ruky? Potom sáhněte po knize „Skoro všechno nej“, jejímž autorem je východočeský zpěvák, producent a zakladatel hudební formace PIRATE SWING Band, Jiří Ševčík. Tyto legendy (a mnohé další) se mu poštěstilo pracovně potkat a jeho velmi zábavná a sebeironická biografie se nyní ocitá i v elitní společnosti cen Magnesia Litera za loňský rok.

„Pompézní jízda“ – recenze i reakce čtenářů ve shodě

„Kdyby česká komerční ulepenost nedegradovala ono slovo na „bavičství“, všemu, co Ševčík s kapelou již dekádu činí, by slušelo označení „entertainment“. Bez přívlastků, doma vzácný, sinatrovský, jasný jak neony ve Vegas či na Broadwayi,“ napsal v redakční glose editor MF Dnes, Petr Mareček, a nemýlil se. PIRATE SWING Band se před 10 roky stal zjevením nejen na domácí scéně, opakovaně přímo spolupracoval s Queen, Robbiem Williamsem nebo kompletní tuzemskou špičkou v čele s Karlem Gottem. Cesta jejího frontmana Ševčíka však započala o desítky let dříve vesnickou dechovkou, pokračovala přes Konzervatoř Pardubice, dirigování Pardubického dětského sboru Iuventus Cantans, rádia Panag a Life či post sólisty Big bandu Felixe Slováčka, a vedla k založení vlastního bandu, jež má na kontě i šest CD a DVD a hitparádové úspěchy v devíti zemích světa.

„Zpověď je cenná nejen všudypřítomnou pokorou, ale hlavně v přesné zkratce, jíž zpřítomňuje divoká 90. léta.  Vypravěč baví sebe i čtenáře, chvíle trapnosti a humoru líčí s až lodgeovskou lehkostí, momenty smutku a nenávratnosti jsou očistně věcné. Kniha Jiřího Ševčíka snese i ty nejpřísnější parametry biografií anglického střihu,“ tvrdí zase reflexe týdeníku Sedmička. „Představte si, že mě přirovnali k ranému Michalu Vieweghovi nebo britskému prozaikovi Davidu Lodgeovi – to je ohromná pocta, jsem jak v Jiříkově vidění,“ glosuje svůj nečekaný úspěch autor. Čtenář se s ním ocitne v Německu, Švýcarsku, Británii či USA, avšak trumfem Ševčíkovy knihy je zejména pardubický fundament, ukotvení v našem regionu.

Množství kladných mediálních reakcí se vzácně shoduje i s názory čtenářské veřejnosti, která (i přes pouhých pár dnů otevřená knihkupectví) loni prokázala o titul enormní zájem. „Jsem hrdý na fakt, že moje vyprávění si našlo cestu i do desítek veřejných knihoven, včetně té Národní, to už je fakt mazec. A Magnesia Litera? O tom jsem si nedovolil ani fantazírovat,“ dodává spisovatel, i když se tomuto označení sám brání.

Křest knihy Skoro všechno nej: zleva Petr Dohnal, Felix Slováček, Jiří Ševčík a Petr Kotvald | Foto: Tomáš Kubelka

Prestižní ocenění

Knize, jíž na střeše pardubického divadla loni v září pokřtily čtyři z jejích postav – Peter Freestone (někdejší tajemník Freddieho Mercuryho), Felix Slováček, Petr Kotvald a ředitel VČD Petr Dohnal, se nyní dostává i pocty nejvyšší. Je zařazena do kolekce nejzajímavějších literárních počinů za loňský rok,  soutěže Magnesia Litera, a to dokonce hned v několika kategoriích. „Nejsem takový samožer, abych si myslel, že tam mám nějakou extra šanci, ale už to, že desítky kritiků z poroty si ten můj opus chtějí přečíst, mi lichotí,“ směje se Ševčík. Není však bez šancí, jeho dílku se obsáhle věnoval i uznávaný časopis Téma v šestistránkovém materiálu, publikace zaznamenala ohlas také za hranicemi a prý se jedná o její anglické mutaci. To ale není všechno.

Audiokniha jinak

„Jsem bohužel trochu magor a obvykle mívám utopickou, leč přesnou představu o svých projektech. Proto i když jsem audio-podobu tohoto mého textu nikdy neplánoval, jeho úspěch mě trošku nalomil. Velkopansky jsem si říkal: OK, tak buď Ivan Trojan, nebo Bohdan Tůma, nikdo jiný,“ vysvětluje se smíchem Ševčík a vzápětí se svěří. „Ani v nejdivočejším snu by mě ale nenapadlo, že k jednomu z nich se kniha nějak dostane, leč stalo se. Skoro tomu sám ani doteď nevěřím, ale jednoho z největších hlasových profesionálů můj styl psaní zaujal a nabídl mi spolupráci. Trubači trubte, hlasem mého nitra se stane dabingová superstar: Jim Carrey, Wesley Snipes, Denzel Washington či šerif Wiggum ze Simpsonových, pan Bohdan Tůma. A to už je docela nátěr!“ žasne autor, jenž se s Tůmou podělí i o režisérský post. Dramaturgem audioknihy se stal legendární textař a básník Pavel Cmíral, o hudbu se postará uznávaný jazzový pianista a aranžér PIRATE SWING Bandu, Radek Škeřík.

„Přál bych si vlastně jen jedno – aby lidi při čtení či poslechu mých alotrií na chvíli zapomněli, co je zrovna trápí, tu jízdu si užili a pobavili se tím, co jsem to za kus vola,“ vtipkuje Jiří Ševčík. Audiokniha by měla světlo světa spatřit na podzim, avšak vyhlášení výsledků klání Magnesia Litera se (pravděpodobně vůbec poprvé s pardubickým zástupcem) odehraje již 8. června na obrazovkách televizní stanice ČT Art.

Foto: Tomáš Karlík (titulní), Tomáš Kubelka
Zdroj: artstorm.cz

 
 
 • Na Pardubickém závodišti se opět bruslí!
 • Pardubice – Provoz Zimního sportovního parku byl zahájen. Na Pardubickém závodišti se bude od prosince až do února příštího roku

   
   
 • Univerzita Pardubice pozve budoucí studenty na Den otevřených dveří online…
 • Pardubice – Zájemce o studium osloví Univerzita Pardubice letos už pouze online. Plánovaný Den otevřených dveří na všech sedmi fakultách

   
   
 • Ateliéry pro umprumku v Ústí nad Orlicí patří mezi krajské priority v oblasti školství…
 • Ústí nad Orlicí – Hejtman Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel navštívili v pátek město Ústí nad Orlicí.

   
   
 • Opilý řidič zapomněl svítit. Polámaný po skoku z okna zápasil se strážníky i zdravotníky…
 • Pardubice – Mikulášský víkend a strážníci v Pardubicích při něm od pátku do neděle řešili 320 událostí. Policistům strážníci předali dvě

   
   
 • Kraj chce na úpravách haly na Dašické spolupracovat se sportovními kluby…
 • Pardubice – Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích spadá pod správu přilehlého gymnázia, to jí obvykle využívá jen na hodiny