Lombargini při své letošní premiéře zvítězil v kvalifikaci na Velkou pardubickou…

Pardubice – Srpnový mítink nabídl devítku dostihů, pozornost byla upřena především na třetí díl kvalifikačního seriálu na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do této Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. odstartovalo 12 koní. Z vítězství se radoval desetiletý hnědák stáje EŽ Praha, kterého trenér Stanislav Popelka připravil pro žokeje Jana Odložila. Pro něj byl pardubický mítink úspěšný – zaznamenal hattrick.

Velkou otázkou bylo, jak si povede obhájce loňského vítězství Lodgian Whistle. Od loňského roku změnil trenéra i majitele, když od trenérky Štěpánky Myškové přešel k Josefu Váňovi staršímu. Lodgian Whistle vedený zkušeným žokejem a trojnásobným vítězem Velké pardubické Josefem Bartošem se držel přibližně uprostřed pole, které ze začátku vedl Imphal (ž. Ondřej Velek) a později slovenský Vandual (ž. Romain Juliot). Jenže klopýtl u velké vody a v pořadí se propadl. Přestože jej žokej Josef Bartoš dokázal velmi rychle posunout zpět na čelo startovního pole, na vítězství to nakonec nestačilo. Při náběhu na travnatý ovál se dopředu začal posouvat znovu Vandual a především Lombargini s Direct Lagrange (ž. Lukáš Matuský). S výrokem „velmi lehce" se nakonec radoval už několikrát zmiňovaný Lombargini se šťastným číslem 13 na startovní listině.

„Byl perfektně připravený, skákal dobře. Nějaké chybičky tam byly, ale to se vyladí. Rok neběhal. Udělal na mě velký dojem," chválil svého hnědáka Jan Odložil. „Jak jsem skončil na dráhu, cítil jsem, že má ještě hodně sil. Už jsme šli dopředu a už to byla jeho parketa," dodal vítězný žokej. Spokojený byl i trenér Stanislav Popelka. „Když se vyhraje, vždy se to dobře hodnotí. Žokej mu udělal takový dostih, jaký potřeboval. Šli jsme to dneska na jistotu, abychom měli kvalifikaci a nemuseli až do poslední kvalifikace v září. To se všechno splnilo a ještě tam byla ta třešnička na dortu," řekl Stanislav Popelka a nastínil další plány. Lombargini možná půjde na podzim ještě nějaký přípravný dostih, možná půjde až do Velké pardubické.

Trenér Popelka tentokrát do Pardubic přivezl celkem 9 koní a odjížděl v celku spokojený. „Trošku mě zklamal Mahony, ale jinak jsme byli několikrát druzí, vyhráli jsme kvalifikaci, měli jsme nějaká další umístění – myslím, že jsme měli dobrý den."

Za Lombarginim na druhé pozici doběhl Direct Lagrange před Vandualem, Lodgian Whistlem a Imphalem. Dostih dokončilo 8 koní. Po třetí kvalifikaci tak má podmínky pro start v letošním ročníku Velké pardubické splněno už pětadvacet koní.

Žokej Jan Odložil si připsal do svých statistik hattrick. Nejprve k vítěznému cíli dovedl v Ceně společnosti Tipsport (cross country IV. kategorie na 3300 metrů) favorizovaného desetiletého Tiara Man a vítězství jim zůstalo i přes podaný protest ex offo kvůli tísnění v pořadí druhého koně Lianel. Trenérem vítězného koně je Radim Bodlák. Další vítězství připojil Jan Odložil hned vzápětí v Poháru BICZ holding 2021 (cross country III. kategorie na 3600 metrů). V dostihu pro čtyřleté jej angažoval trenér Pavel Tůma do sedla favorita tohoto dostihu, ryzáka Gatsbyho.

Hattrick si z Pardubic odváží i majitelé dostihové stáje EŽ Praha. Jejich svěřenci zvítězili dvakrát pod Janem Odložilem, třetí vítězství přidal osmiletý Medic v Ceně Slavia pojišťovny a.s. (cross country III. kategorie na 4000 metrů). Medic je v přípravě u trenérky Lenky Kvapilové, v sedle byl ž. Marcel Novák.

Cena města Pardubice – Ceně Registany byla vypsána jako dostih pro klisny na distanci 4150 metrů. Bělka Dajuka vedená žokejem Lukášem Matuským nedala soupeřkám šanci. Pro Dajuku to bylo už druhé letošní pardubické vítězství, když naposledy vyhrála při červnovém mítinku. V tréninku je u Radka Holčáka. Jednou se radoval také trenér Josef Váňa st., když se ve steeplechase dostihu na 3900 metrů, v Ceně společnosti K-K METAL a.s., prosadil pětiletý tmavý hnědák Salamasan vedený žokejem Josefem Bartošem.

Mítink otevřel dostih přes proutěné překážky na 2800 metrů. Ten poznamenaly hned tři škrty, takže do dostihu nakonec odskočilo šest koní. Zvítězil King Of Beaufay vedený Danielem Vyhnálkem.

Dvakrát se radovaly ženy v sedle. V druhém dostihu dne, v Ceně podporované společností Agrovenkov, o.p.s. (cross country IV. na 4500 metrů), zvítězila Carina Schneider s koněm Non Stop a v závěrečné supervytrvalecké rovině na 3200 metrů vítězství vybojovala ž. Vendula Korečková v sedle pětileté hnědky Ile Jones.

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Bohumil Křižan