Lokální producenty může podpořit každý z nás, říká hejtman Netolický po návštěvě ZD Rosice u Chrasti…

Chrudimsko – Koronavirová pandemie se dotkla také zemědělců, pěstitelů a výrobců potravin. Mezi ty nejvýznamnější v našem kraji patří Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti. To ve čtvrtek navštívil hejtman Martin Netolický, který s předsedou družstva Václavem Blažkem hovořil mimo jiné o podpoře lokálních výrobců, a to nejen ve světle událostí posledních měsíců.

„Podpora lokálních výrobců má v našem kraji dlouholetou tradici, a to jak formou dotačního titulu na podporu venkovských prodejen, kdy jsme byli v roce 2009 prvním krajem, který něco takového zavedl, tak i podporou soutěží jako je Regionální potravina či MLS Pardubického kraje. Bohužel lokální producenti bojují s levnější konkurencí ze zahraničí, která díky vyšším dotačním prostředkům může například maso dodávat do České republiky za výrazně výhodnějších podmínek než naši producenti,“ řekl hejtman Martin Netolický.

„Osobně jsem přesvědčený, že by například školní jídelny, domovy sociálních služeb či další provozovny měly více využívat místních řezníků či farmářů. Jen tak jim můžeme pomoci v době, která není jednoduchá. Odběry byly omezeny uzavřením restaurací, základních a středních škol, ale také celkovým omezením spotřeby domácností. Pomoci však může každý z nás, a to tím, že budeme sledovat, jaké potraviny a od koho nakupujeme,“ řekl hejtman, který v letošním roce udělil předsedovi Zemědělského družstva Rosice u Chrasti Václavu Blažkovi hejtmanskou medaili.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •