Línek s předsedou Evropského výboru regionů: Válka změnila priority

Praha – Českou republiku navštívil po mnoha letech nejvyšší představitel Evropského výboru regionů. V současné době je jím Řek Apostolos Tzitzikostas. V doprovodu předsedy České delegace Výboru regionů Romana Línka jednal s představiteli místních a regionálních samospráv i se zástupci vlády a parlamentu o připravovaných prioritách předsednictví České republiky v Evropské radě ve druhé polovině roku 2022.

„V Praze se v polovině září uskuteční zasedání předsednictva Evropského výboru regionů. Mezinárodní situace se v posledních týdnech významně změnila a tím i naše priority. Navrhl jsem proto, aby hlavním tématem tohoto zasedání byly dopady války na Ukrajině na evropské regiony," uvedl šéf české delegace a náměstek hejtmana Pardubického Roman Línek a pokračoval: 

„Toto téma zahrnuje nejen pomoc uprchlíkům, ale i otázky energetiky a energetické bezpečnosti, Zelené dohody, pomoc regionům zasaženým touto krizí v rámci Evropské unie ale i v zemích takzvaného Východního partnerství včetně Ukrajiny. Patří sem i problematika dodavatelských řetězců zejména v automobilním průmyslu i řada jiných oblastí. Pan předseda přislíbil, že požádá nejvyšší představitele Evropské komise, aby se jednání v Praze zúčastnili, a přímo na něm diskutovali s představiteli evropských obcí a regionů způsoby řešení různých problémů."

Jednání-na-MMR
« z 4 »

Ve druhé polovině předsednictví budou v České republice zasedat některé komise Evropského výboru regionů. Zabývat se budou například podporou mladé generace v oblasti vědy a výzkumu, dekarbonizací městské hromadné dopravy, sociální problematikou a v Liberci se uskuteční výroční mítink Východního partnerství. Na něm se potkají představitelé místních a regionálních samospráv ze zemí Evropské unie s představiteli samospráv ze šesti postsovětských republik ležících za východními hranicemi EU.

V Pardubicích se chceme při studijní cestě některých členů Evropského výboru regionů pochlubit integrovanou teritoriální investicí při rekonstrukci Automatických mlýnů. Na proměně celého areálu se kromě Pardubického kraje a města Pardubice podílí také soukromý vlastník," dodal Roman Línek.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto:Pardubický kraj