Lidé zabývající se cestovním ruchem na Pardubicku jednali o perníku, výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích.

Pardubice – V Pardubicích se ve středu sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už po šesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko – Perníkové srdce Čech.

Akce se zúčastnilo 35 zástupců veřejné správy, neziskového i podnikatelského sektoru. Hlavním tématem byly moderní technologie v turismu, návštěvnost i naplňování strategie rozvoje cestovního ruchu do r. 2026. Z ní mimo jiné vyplývá i zavedení výběru poplatku z pobytu v krajském městě od příštího roku.

Odpolední setkání zahájil svou prezentací Jan Hlavatý ze společnosti SmartGuide, který přítomným hostům vysvětlil princip fungování stejnojmenné turistické aplikace. "V Pardubicích mohou návštěvníci s touto aplikací v telefonu absolvovat zatím tři trasy, které připravilo turistické informační centrum, a brzy přibudou další z celé oblasti Pardubicko," uvedla organizátorka akce Markéta Krátká.

V dalším bodě programu seznámila ředitelka spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech Markéta Krátká hosty se statistikami návštěvnosti za minulý rok. Díky volnějším opatřením proti šíření nemoci COVID-19, se návštěvnost oblasti Pardubicko oproti zcela kritickému roku 2020 mírně zvedla. V roce 2021 se zde v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo na 98 tisíc turistů, přičemž každý z nich tu strávil v průměru tři noci. "Co se týká poměru domácích a zahraničních návštěvníků, u nás vždy jasně bodovali ti tuzemští. Není tomu jinak ani za minulý rok, kdy 84 tisic z celkového počtu byli Češi a zbylých 14 tisíc připadá na hosty ze zahraničí. Ty reprezentují především Slováci, Němci a Poláci." dodala Markéta Krátká.

Mezi nejnavštěvovanější památky okresu Pardubice patří na prvním místě Východočeské muzeum – zámek Pardubice s téměř 43 tisíci návštěvníky, druhý je Národní hřebčín Kladruby nad Labem, kam zavítalo 33 tisíc výletníků. Populárním výletním cílem je také Království perníku pod Kunětickou horou, Zelená brána v Pardubicích, státní hrad Kunětická hora a zámek v Cholticích.

Turistická oblast má také nově schválenou strategii rozvoje cestovního ruchu. Tu společně vytvořili právě zástupci spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech s magistrátem města a turistickým informačním centrem. Ze strategie vyplývá ambice zavést v krajském městě od 1. ledna 2023 výběr poplatku z pobytu. Výše poplatku nebyla zatím stanovena, bude se pohybovat v zákonem stanoveném rozmezí od 21 do 50 Kč za osobu a noc. Vybrané finanční prostředky poputují zpět do rozvoje cestovního ruchu. 

V závěrečné debatě rezonovaly dotazy týkající se gastroturismu, především kvůli vyhlášenému pardubickému perníku. "Perník je něčím, co si snad každý vybaví, když se řeknou Pardubice. Jedná se tedy o symbol, nikoliv o motivátor k výletu, a takhle je potřeba s ním pracovat." vysvětlila Markéta Krátká. "Hlavními nosnými tématy, kterými se chceme do budoucna profilovat, jsou za oblast Pardubicko hipoturistika a nenáročná cykloturistika, pro město Pardubice temná turistika s připomínkou událostí Heydrichiády a umění s moderní architekturou, kde budou klíčovým prvkem renovované Automatické mlýny," doplnila.

Autor: Markéta Krátká
Zdroj a foto: Pardubicko – Perníkové srdce Čech, z. s.