Letošní Noc vědců nabídne na Univerzitě Pardubice rekordní počet atrakcí…

Pardubice – Noc vědců, kterou tradičně organizuje také Univerzita Pardubice, letos nabídne rekordní počet atrakcí. Páteční přehlídka vědy se tentokrát odehraje v Technologickém areálu univerzity v pardubické části Doubravice s tématem „Šetrně k planetě". Na bezmála 50 stanovištích návštěvníkům káže nejen, že s výsledky bádání se potkáváme každý den, ale také, jak se můžeme pomocí vědy chovat ohleduplně k životnímu prostředí.

Originálním workshopem, kterým vědci z Univerzity Pardubice plánují zaujmout, je například ten, jehož hlavním tématem je kyselina hyaluronová. Jednu z nejžádanějších složek kosmetiky současnosti totiž bude moci používat každý, kdo si s sebou na akci přinese svůj pleťový krém nebo oblíbený šampon. Profesor Hrdina z Fakulty chemicko-technologické jim totiž tuto kyselinu do krému rád přidá a vytvoří z něj pečující přípravek. Specialitou letošního ročníku je také papírenská linka, kterou odborníci univerzity spustí pouze pro tuto příležitost. Dětští i dospělí návštěvníci si navíc budou moci vyrobit vlastní ruční papír.

Na všechny ale čeká také oblíbená virtuální realita, objevy nových materiálů šetrných k životnímu prostředí, třídička odpadu, zajímavé pokusy a ukázky vědy, 3D tisk a pak workshopy, kvízy, rébusy a šifry. Program fakult a partnerů univerzity doplní strhující show Michaela Londesborougha na téma Zázrak života. V 17 a v 19 hodin ji návštěvníci uvidí pod širým nebem. 

Do technologického areálu v Doubravicích se zájemci mohou vydat nejlépe pěšky, na kole nebo využít MHD, aby podpořili letošní ekologické téma Noci vědců. Speciální autobusová linka bude jezdit každou hodinu z vlakového nádraží, přes městskou část Polabiny a kolem univerzity do místa konání. Pořadatelé nemohou nabídnout větší počet parkovacích míst, apelují proto na návštěvníky, aby maximálně využili možnosti městské dopravy. Toho, kdo dá přednost ekologické dopravě, čeká překvapení.

Noc vědců začíná 27. září 2019 v 16.00, končí v 22.00. Vstup na akci je zdarma. Finančně ji podpořilo MŠMT a Pardubický kraj. Program Noci vědců Univerzity Pardubice najdete zde: Noc vědců 2019: Šetrně k planetě nebo v univerzitní facebookové události. Program všech akcí je možné zdarma stáhnout v mobilní aplikaci Noc vědců na Google Play a App Store.                                                                       

Autor: Martina Macková – Vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice