Letohrad se o svou městskou památkovou zónu příkladně stará

Orlickoústecko – Město Letohrad se v roce 2021 stalo vítězem krajského kola soutěže o Historické město roku a postoupilo do celostátního kola, kde získalo ocenění časopisu Moderní obec. Za výbornou přípravu Programu regenerace městské památkové zóny nyní získalo od Pardubického kraje částku 100 tisíc korun.  Za Letohradem se v loňském roce v těsném souboji umístila města Vysoké Mýto a Žamberk.

Soutěž vyhlašuje každoročně ministr kultury s ministrem hospodářství a předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pro obce, města nebo městské části, na jejichž území je prohlášena městská památková rezervace či městská památková zóna.

„Odborníci mimo jiné ocenili vzrůstající počet trvalých obyvatel v centru Letohradu, což je nejen v Pardubickém kraji unikátní záležitost, a dále snahu města o rozšíření stávající památkové zóny i ústředního seznamu kulturních památek o nové objekty. Sám jsem se nedávno v Letohradu přesvědčil, že se tady udělalo a stále dělá spousta práce v historickém centru a hlavně památky žijí a slouží místním lidem i turistům," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj