Letní stadion se brzy zazelená

Pardubice – Rekonstrukce letního stadionu se posouvá do další etapy. Hrubá stavba hlavní tribuny, která patří mezi památkově chráněné objekty, byla dokončena již začátkem června, v případě dalších tribun se již provádí práce na jejich osvětlení. Od srpna by se stavbaři měli pustit do pokládky trávníku, který z této plochy udělá ten pravý fotbalový stadion.

„Hlavní tribuna ležící v západní části stadionu byla zachována a rekonstruována tak, aby zde bylo možné vytvořit zázemí nejen pro samotné hráče, ale také pro novináře a samozřejmě diváky. V horní části hlavní tribuny se budou nacházet skyboxy, přičemž dohromady hlavní tribuna pojme na 600 diváků. Jižní, severní a východní tribuna byly dostavěny prefabrikovanou formou, což znamená, že jednotlivé železobetonové díly byly odlity do forem, převezeny na místo stavby a poskládány do potřebné podoby, což je časově méně náročnější postup," informuje primátor města Martin Charvát s tím, že v podobě, v jaké bude stadion na začátku ledna 2023 dokončen, bude jeho kapacita 4600 diváku. Díky možnosti jednotlivé tribuny dostavět a propojit bude následně možné tento počet diváků až dvojnásobit. 

Všechny tři dostavěné tribuny jsou již schovány pod střechou, v současné době firma pracuje na jejich osvětlení. V dalších měsících firmu čeká pokládka umělého trávníku na tréninkové ploše a pokládka přírodního trávníku na hlavní hrací ploše, stavbaři budou pracovat na zázemí tribun, další práce budou probíhat na rozšíření sjezdu ke stadionu z nábřeží Václava Havla. Revitalizaci letního stadionu zadalo město metodou Design – build, kdy vybraný dodavatel, v tomto případě společnost PORR, garantuje zadavateli na základě předem stanovených podmínek zpracování projektu i jeho naplnění, včetně ceny.

Letní stadion se brzy zazelená
« z 4 »

„Bohužel naše žádost o dotaci ze strany státu úspěšná nebyla, ale město bylo od začátku po finanční stránce připraveno náklady spojené s revitalizací letního stadionu uhradit samo. Provoz areálu bude navíc řešen formou obchodního nájemného, což nám umožní odpočet DPH. Díky této daňové optimalizaci se nám podařilo vytvořit finanční rezervu v desítkách milionů korun, která pokryje další vícenáklady spojené s vytvořením kvalitnějšího zázemí pro diváky a zajištěním delší životnosti tréninkového hřiště," dodává náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku a rozvoj a strategii města Jan Nadrchal s tím, že se dodavatelská firma zavázala revitalizovat pardubický letní stadion do ledna 2023 za zhruba 430 milionů korun včetně DPH, které půjdou z městské kasy. Podle slov náměstka město navíc jedná s FK Pardubice o zvýšení nájemného o přibližně 10 až 15 procent.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic