Lékárny Nemocnice Pardubického kraje oslaví Den lékáren dárkem pro klienty…

KRAJ – Den lékáren je tradiční akce pořádaná Českou lékárnickou komorou, která letos připadá na čtvrtek 18. června. Lékárny Nemocnice Pardubického kraje během něj připomenou nezastupitelnou roli lékárníků, kteří každý den radí klientům s jejich zdravotními problémy a poradí, jak správně zacházet s léčivy, tedy především jak je užívat a skladovat.

Mottem letošního ročníku je „Z rukou lékárníka, s radou odborníka. Ve vaší lékárně". Cílem osvětové kampaně, která probíhá v celé ČR v týdnu od 15. do 21. června 2020, je představení nezastupitelné role lékárníků a jedinečnosti lékáren. Na Den lékáren, tj. 18. června 2020, nabídnou lékárny Nemocnice Pardubického kraje, tedy lékárna v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnici nejen své služby a poradenství, ale také 10% slevu na veškerý sortiment volného prodeje. Klientům tak ve čtvrtek zpříjemní nákup přípravků třeba na nadcházející letní sezónu.

Lékárník jako zdravotnický pracovník a odborník na léky

Práce lékárníka nespočívá pouze ve vlastním vydávání léků na předpis nebo doporučení produktů z volného prodeje. „Klienti k nám často přicházejí konzultovat svůj zdravotní problém. Na nás jako lékárnících je poradit mu, jak obtíže zmírnit, a kdy je nutné vyhledat lékaře," říká Zdeňka Vondráčková, vedoucí odboru farmacie Pardubické nemocnice. Jakožto absolvent vysokoškolského oboru farmacie je tak lékárník pro pacienty nepostradatelným odborníkem.

Výdej léčivého přípravku je ale jen tečkou za celou prací lékárníka. Léčiva doručená do lékárny je nejdříve potřeba zkontrolovat z hlediska jakosti a pravosti. Léčba pacientů často vyžaduje individuální přístup a základní dovedností lékárníka je proto i příprava léků. Pro pacienty s kožními potížemi či alergiemi se v lékárnách připravují masti bez konzervačních látek a aromat. Dále se zde připravují léčivé přípravky, které mají krátkou dobu použitelnosti a nelze je vyrábět průmyslově. Často také lékárníci připravují léčivé přípravky ve složení nebo koncentracích, které se v hromadně vyráběných lécích nevyskytují, tedy pacientovi „na míru".

Před samotným výdejem léčiva musí lékárník zkontrolovat, zda mezi vydávanými léky a jinými užívanými léčivy nedojde k nežádoucímu vzájemnému působení. Lékárník však také upozorní na problematické kombinace s potravinami (typicky třeba mléčné výrobky) nebo na správné užívání. Vliv na účinnost totiž může mít i půlení tablety nebo užití v nesprávnou dobu.

Některá specializovaná léčiva pouze v nemocniční lékárně Hlavním přínosem nemocničních lékáren pro klienty je jejich široká a dostatečně velká zásoba skladovaných léčiv, která předepisují pro ošetřené pacienty lékaři jednotlivých odborných pracovišť. „Zajišťujeme i vysoce specializovaná léčiva pro pacienty léčené v tzv. centrech, ať už pro pacienty s roztroušenou sklerózou, vysokým cholesterolem, Crohnovou chorobou, lupénkou, nebo pro pacienty léčené pro onkologické diagnózy v Pardubické nemocnici. Tato léčiva se ve veřejných lékárnách pro pacienty tzv. nedrží, někdy je ani nemohou vydávat," uzavírá Zdeňka Vondráčková.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje